instagram
telegram
phone

۱۰ دلیل اصلی خشک شدن پوست و راه حل های آسان برای برطرف کردن آن

مزایای تزریق بوتاکس
مزایای تزریق بوتاکس : ۸ کاربرد بوتاکس برای اصلاح عیوب چهره
۲۶ اسفند ۱۳۹۶
کک و مک
آیا ایجاد کک و مک بروی صورت و بدن نشانه بیماری های خطرناک است؟
۱۴ فروردین ۱۳۹۷

۱۰ دلیل اصلی خشک شدن پوست و راه حل های آسان برای برطرف کردن آن

10-دلیل-اصلی-خشک-شدن-پوست
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

خشکی پوست، یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که من در مطب خود می‌بینم. در واقع، بیشتر ما گاه به گاه دارای پوست خشک به شکل قسمت‌های پوسته پوسته شده، پوست ترک خورده و در موارد شدیدتر قطعه‌های قرمز دچار خارش (عارضه‌ای که به نام اگزما شناخته می‌شود) در مناطقی از بدن خود هستیم. خوشبختانه، بسیاری از علت‌های خشکی پوست در کنترل ما هستند و با کمی تلاش بیشتر، می‌توانیم علائم آنها را تسکین داده، از بازگشتن آنها جلوگیری کرده و کمک کنیم که پوستمان نرم‌تر، صاف‌تر و زیباتر به نظر برسد.

ده دلیل عمده‌ خشکی پوست و کارهایی که می‌توان برای آنها کرد


 

موارد زیر را بخوانید تا متوجه ده علت خشکی پوست و کارهایی که می‌توانید برای این دلایل بکنید، شوید:

هوای زمستانی

پوست خشک بخصوص در ماه‌های زمستانی شایع است، زمانی که رطوبت بیرون از بدن افت می‌کند. زمانی که هوای بیرون سرد و خشک است، آب موجود در پوست بسیار سریع‌تر تبخیر می‌شود و این اتفاق باعث خشک و سفت شدن پوست شما شده و این چنین پوستتان به نظر ورقه ورقه می‌رسد. در واقع، در زمستان پوست بیش از ۲۵ درصد از توانایی خود برای مرطوب ماندن را در زمستان از دست می‌دهد. هوای زمستانی (بخصوص اگر به ورزش‌های زمستانی علاقه داشته باشید) می‌تواند به شدت بر روی پوست شما جریان یابد و به آن ظاهری خشک و ترک‌دار بدهد. برخی از بیماران من به این نوع پوست، پوست زمستانی می‌گویند.

راه حل: با پوشیدن لباس‌ها، دستکش‌ها و شال گردن‌های محافظ، از پوست خود در مقابل این المان‌ها محافظت کنید. مطمئن شوید که از لوسیون مرطوب کننده‌ای استفاده کرده اید که حاوی موادی مانند گلیسیرین است و می‌تواند رطوبت موجود در پوست شما را حفظ کند. به دست‌ها، پاها، آرنج‌ها و زانوهای خود توجه ویژه کنید.

گرمای درون خانه

بسیاری از ما در زمستان، زمان بیشتری را در خانه صرف کرده و از گرمای درون خانه استفاده می‌کنیم. هوای خشک درون خانه نه تنها پوست شما را خشک می‌کند، بلکه همچنین باعث خشک شدن غشای مخاطی بیرون می‌شود که به باعث خشک شدن و ترک خوردن لب و خشک شدن بینی‌ (خونریزی بینی) و خشک شدن گلو (گرفتگی صدا، گلودرد) می‌گردد.

راه حل: بخاری یا شوفاژ خود را در کمترین درجه‌ی ممکن که با آن راحت هستید قرار داده و از یک مرطوب‌کننده‌ی هوا، بخصوص در شب، استفاده کنید. این وسیله، رطوبت موجود در هوا،دکه توسط هوای خشک درون خانه کشیده شده است، را جایگزین می‌کند. مرطوب‌کننده به آبرسانی به پوست خشک کمک کرده و ترک لب‌ها، خشکی گلو و راه‌های بینی را تسکین می‌بخشد.

دوش گرفتن‌ها و حمام‌های داغ طولانی

یک دوش یا حمام داغ طولانی ممکن است پس از گذراندن مدت زمانی در هوای سرد بیرون عالی به نظر برسد، اما ترکیب آب داغ و خیس خوردن پوست، می‌تواند باعث تهی شدن پوست از روغن‌های محافظ آن شده و کاری کند که پوستتان مثل تمساح به نظر بیاید.

راه حل: سعی کنید که در آب گرم، و نه داغ، حمام کرده و دوش‌ها و حمام‌های خود را به ده دقیقه محدود کنید، زمانی که فقط برای تمیز کردن ذره‌های کثیف مورد نیاز است. با یک حوله‌ی نرم پوست خود را آهسته خشک کنید و آن را نسایید.

استفاده نکردن از لوسیون بدن

زمانی که پوست شما در لباس‌های زمستانی پوشیده شده است، ممکن است وسوسه شوید که استفاده از لوسیون بدن را رها کنید، اما مرطوب کردن پوست در زمستان، مانند همین کار در تابستان اهمیت دارد، حتی اگر بازوها و پاهای شما در معرض دید نباشند. خشک شدن پوست، در صورتی که از لوسیون مناسب استفاده نکنید، باعث خارش، پوسته پوسته شدن و احساس ناراحتی می‌شود.

راه حل: برای محافظت از رطوبت، از یک لوسیون غنی بدن، بلافاصله بعد از دوش گرفتن استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن و قبل از رفتن به رختخواب هم از لوسیون استفاده نمایید. موادی مانند گلیسیرین، که رطوبت را در پوست شما نگه داشته و با کم شدن آب بدن مقابله می‌کنید را به کار بگیرید.

شستن مکرر دست‌ها

دست‌های خشک و ترک خورده، غالباً به دلیل شستشوی مکرر آنها و نیز استفاده از ضد عفونی کننده‌ها که معمولاً دارای غلظت بالایی از الکل هستند، می‌باشند. گرچه تمیز نگه داشتن دست‌ها برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها بسیار اهمیت دارد، قرار گرفتن در معرض صابون و آب و الکل می‌تواند پوست را از روغن‌های طبیعی آن تهی کرده و باعث ترک خوردن دست‌ها، چاک خوردن و پارگی پوست دست شود که گاهی خونریزی کرده و حتی ممکن است دچار عفونت گردد.

راه حل: صابون مایع مرطوب کننده‌ی دست‌ها را همه جا با خود داشته باشید (صابون موجود در توالت‌های عمومی معمولاً بسیار خشن و خشک کننده هستند). پس از شستن دست‌ها و استفاده از ضد عفونی کننده‌ها، دست‌های خود را با یک کرم غنی مالش داده و دست‌های مرطوب خود را موقع خوابیدن با دستکش بپوشانید. در زمان باغبانی کردن، شستن ظرف‌ها یا کار در خانه، از دستکش‌های محافظ استفاده کنید.

صابون‌های جامد خشن

بسیاری از صابون‌های جامد، مخصوصاً صابون‌های دئودورانت، حاوی موادی هستند که روغن‌های طبیعی پوست را کشیده و باعث خشک و حساس‌تر شدن آن می‌شود.

راه حل: در عوض از مایع شستشوی بدن مرطوب کننده و بدون مواد معطر استفاده کنید که باعث نرم شدن پوست شما شده و از ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند. صابون‌های جامد را برای پاها و زیر بغل‌ها نگه دارید.

کم آب شدن بدن

ممکن است در زمستان مانند تابستان که گرم و عرق‌کرده هستید، احساس تشنگی نکنید. با این حال، در تمام فصل‌ها، شما آب را هر روزه از طریق پوست از دست می‌دهید، حتی اگر سرد باشد و حتی اگر احساس نکنید که عرق کرده اید. این موضوع مخصوصاً زمانی درست است که زمان طولانی را در هوای گرم و خشک درون خانه صرف می‌کنید. ۷۰% بدن ما از آب تشکیل شده است، که باعث چاق شدن سلول‌ها و سلامت آنها می‌شود. اگر به اندازه‌ی کافی مایعات ننوشید، بدن (و پوست) شما، کم آب شده که می‌تواند به شما ظاهر و احساس چروک خوردگی بدهد.

راه حل: مطمئن شوید که در فصل زمستان به قدر کافی مایعات مصرف می‌کنید حتی اگر احساس تشنگی ندارید. از نوشیدنی‌های کافئین‌دار که باعث از دست رفتن آب بدن شما می‌شوند، پرهیز کنید. به جای آنها به آب، سوپ، قهوه و چای بدون کافئین و چای سبز بچسبید.

رژیم غذایی نادرست

سلول‌های پوستی شما در حباب محافظی از لیپیدها (چربی‌ها) پوشیده شده‌اند که به نرم ماندن، فربه ماندن و انعطاف آنها کمک می‌کنند. اگر اسیدهای چربی را به اندازه‌ی کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشید، بدنتان دارای بلوک‌های ساخت و ساز کافی برای نگهداری این پوشش محافظ، نخواهد بود.

راه حل: غذاهایی بخورید که دارای چربی‌های خوب”هستند (مخصوصاً اسیدهای چرب امگا ۳) و می‌توانند به بازیابی ذخیره‌ی چربی‌های طبیعی پوست کمک کرده و ظاهری نرم و قابل ارتجاع به آن بدهند. مطمئن شوید که غذاهای حاوی امگا ۳ کافی، شامل ماهی‌های روغن‌دار (مانند سالمون، ساردین و خال مخالی) را در رژیم غذایی خود گنجانده‌اید. اگر آلرژی دارید یا نمی‌توانید طعم ماهی را تحمل کنید، تلاش کنید که موادی مانند توفو، دانه‌ی کتان، گردو، سویا یا غذاهای غنی از امگا ۳ (مانند آب پرتقال) را به صورت روزانه در رژیم خود داشته باشید. به علاوه، برخی از افراد دارای پوست خشک و خارش‌های پوستی می‌توانند از مکمل‌های روغن پامچال مغربی بهره ببرند.

پوشیدن لباس‌های نامناسب

پارچه‌هایی که موجب خراش می‌شوند مانند پشم، ممکن است خشکی پوست را تشدید کنند، بخصوص در آنها که پوست حساس دارند یا دچار اگزمای پوستی هستند.در واقع، اگر این پارچه‌ها را در زیر میکروسکوپ نگاه کنید، به نظر دارای قطعات کوچکی از کرک‌های فولادی هستند که می‌توانند باعث تحریک پوست شما شده و خارش و حساس شدن آن را موجب شوند.

راه حل: پارچه‌هایی که با پوستتان تماس دارند را از پنبه، ابریشک یا دیگر پارچه‌های نرم و لطیف انتخاب کنید تا از پوست در مقابل پارچه‌های پشمی محافظت کنند. این فیبرهای طبیعی به پوست شما اجازه‌ی نفس کشیده و بیرون دادن عرق را می‌دهند. اگر مجبورید که ژاکت پشمی بپوشید، از یک تیشرت پنبه‌ی نرم یا ژاکت یقه‌دار در زیر آن استفاده کنید. به این صورت قادرید که در صورت مواجهه با هوای گرم درون خانه، ژاکت پشمی را درآورده و از گرمای بیش از حد و عرق کردن جلوگیری کنید.

زبان زدن لب‌ها

زبان زدن مکرر لب‌ها ممکن است به صورت موقتی احساس خوبی بدهد، اما در نهایت باعث خشک شدن لب‌ها به دلیل تبخیر بزاق دهان می‌شود. به علاوه، استفاده از رژ لب‌های مات یا طولانی مدت نیز می‌تواند باعث خشک شدن، ترک خوردن و چاک خوردن لب‌ها شود.

راه حل: از یک روغن لب غنی یا کره‌ی لب دارای محافظ، که نرم کننده‌تر از رژهای لب مومی هستند، استفاده کنید. از این روغن در زیر رژ لب، در سراسر روز و قبل از زمان خواب استفاده کنید تا از لب‌های شما در مقابل هوای گرم درون خانه محافظت کند. این کار همچنین باعث می‌شود که دیگر لب‌های خود را زبان نزنید. اگر از رژ لب‌های رنگی استفاده می‌کنید، آن را با برق لب یا رژ لب کرم مانند عوض کرده و از برق لب‌های حجم دهنده که حاوی مواد تحریک کننده، که باعث خشک‌تر شدن لب‌ها می‌شوند، پرهیز کنید.


tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *