instagram
telegram
phone

نگرانی ها و مراقبت های بهداشتی،محیطی،سبک زندگی بعد از کاشت مو

سؤالات رایج تزریق بوتاکس: پاسخ به پرسش‌های متداول بوتاکس رفع پیری
۲۷ خرداد ۱۳۹۷
درمان سوختگی پوست با توجه به شناسایی نوع و درجه آن (سطحی و عمقی)
۳۱ خرداد ۱۳۹۷

نگرانی ها و مراقبت های بهداشتی،محیطی،سبک زندگی بعد از کاشت مو

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

کاشت موها

اگر قصد انجام کاشت مو را دارید، بهتر است قبل از آن برای دوره‌ی بهبودی‌تان برنامه‌ریزی کنید. اگر این عمل توسط یک جراح ترمیم موی باتجربه و متخصص انجام شود، بی‌خطر و بدون درد خواهد بود. بعد از عمل کاشت مو، تحت توجه و مراقبت شخصی قرار خواهید گرفت که تجربه‌ی این عمل را برایتان خوشایند می‌کند. بعد از عمل، برای رسیدن به بهترین نتایج، باید از دستورالعمل‌های بعد از جراحی که جراح در اختیارتان قرار می‌دهد به‌خوبی پیروی کنید.

چه انتظاراتی را باید بعد از عمل کاشت مو داشته باشیم؟


بروز یک سری از مسائل بعد از کاشت مو طبیعی منجر به ایجاد نگرانی‌هایی برای بیمار می‌شود درصورتی‌که این مشکلات کاملاً طبیعی هستند و با گذشت زمان کاملاً برطرف خواهند شد. تعدادی از این موارد عبارت‌اند از:

ریزش موهای کاشته شده

یکی از برداشت‌های غلطی که درباره‌ی کاشت مو وجود دارد، ریزش موهای جدید است. بسیاری از بیماران یا به آن‌ها گفته نشده یا اصلاً نشنیده‌اند که بیشتر موهای جدیداً کاشته شده، در فرایندی بنام چرخه‌ی آناژن و در ۳ تا ۸ هفته‌ی ابتدایی خواهند ریخت. اغلب اوقات، این اتفاق تقریباً در هفته‌های سوم تا چهارم بعد از کاشت می‌افتد. بیماران ممکن است با دیدن ریزش موهای ریز مانند موی ریشی که هر روز با افتخار آن‌ها را لمس می‌کرده‌اند، بسیار ناراحت شوند. این امر کاملاً طبیعی است و انتظار می‌رود که ۶۰ تا ۹۰ درصد از موهای کاشته شده بریزند. این موها حدود ۳ تا ۴ ماه بعد از عمل شروع به رویش مجدد خواهند کرد؛ این موها در ابتدا به‌صورت موهایی نازک هستند و با رشد بیشتر، طول و قطر بیشتری خواهند داشت. تا پایان سال اول، موهای جدید باید مانند موهای دیگر (موهای نهایی اصلی) قوی شده باشند. میزان رشد طولی این موها نیز مانند موهای کاشته نشده خواهد بود که تقریباً نیم اینچ (۱٫۲۵ سانتی‌متر) در هر ماه می‌باشد.

گاهی اوقات، بیمار در ماه اول ممکن است متوجه ی ریزش موهای ریزی همراه با پیاز مو شود. همچنین ممکن است در هفته‌ی اول یا دوم، همراه با “پوسته‌های” ریزی از پوست سر بیرون بیایند. همه‌ی این موارد عادی هستند و باید بدانید که ماده‌ی اصلی (تخم یا نطفه‌ی مو) که منبع یا نطفه‌ی موی جدید است هنوز در داخل ریشه‌ی فولیکول‌ها وجود دارد. پس موی کاشته شده‌ی ماندنی و قابل رشد از بین نخواهد رفت، مگر آنکه خونریزی در محل کاشت وجود داشته باشد.

تغییراتی در ظاهر موهای جدیدتان

گاهی اوقات مواردی وجود دارد که موی کاشته شده دچار تغییراتی در بافت خود می‌شود. این موها ممکن است مجعد از چیزی که قبلاً بودند شوند یا حتی ممکن است تا حدودی فرفری شوند؛ اغلب اوقات اگر تغییراتی در بافت مو ایجاد شود، درخشندگی موها نیز از بین می‌رود. اگر این موها را در زیر میکروسکوپ قرار دهید، تغییراتی را در پوشش شاخی مو یا پوشش خارجی تار مو مشاهده خواهید کرد. این پدیده موقتی است با چرخه‌ی رشد طبیعی مو، اغلب در ۱۲ تا ۱۸ ماه، برطرف خواهد شد.

بی‌حسی و درد

درد و بی‌حسی مرتبط با کاشت مو در ناحیه‌ی اهداکننده معمولاً سریعاً بعد از ۳ الی ۴ روز از بین خواهد رفت؛ بیشتر سوزش‌ها و بی‌حسی در طی یک هفته از بین می‌روند. کاهش تدریجی بی‌حسی ممکن است ۶ الی ۱۲ هفته طول بکشد.

توصیه‌های مراقبتی بعد از عمل کاشت مو


دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از عمل کاشت مو ممکن است از جراحی به جراح دیگر فرق داشته باشد، اما در اینجا به برخی از نکات کلی برای مراقبت بعد از کاشت مو اشاره خواهیم کرد:

  • مراقبت در اولین شب بعد از عمل: با انگشتانتان موهای کاشته شده را لمس نکنید. توصیه می‌شود که در سه شب اول بعد از عمل کاشت مو، در موقع خواب بالشت دیگری را نیز زیر سرتان قرار دهید تا سرتان بالاتر بیاید. اسپریی به شما داده می‌شود تا در خانه از آن استفاده کنید.
  • دوش گرفتن: ۲۴ تا ۳۶ ساعت بعد از عمل کاشت مو می‌توانید از یک شامپویی با h متعادل و متوسط برای دوش گرفتن استفاده کنید. بعد از اینکه موهایتان را با یک کاسه یا لیوان نشکن را مرطوب کردید (نباید آب مستقیماً از دوش به سرتان بریزد)، مقداری از شامپو را در کف دستتان بریزید و آن را به آرامی روی سرتان و روی نواحی کاشته شده‌ی مو بزنید و شامپو را با انگشتانتان به طور یکنواخت و آرام در همه جای سر، از جمله نواحی اهداکننده، پخش کنید. پوست زخم روی سر را نخراشید یا نکنید. در روز پنجم بعد از عمل (برخی جراحان توصیه می‌کنند که مدتی بیشتری صبر کنید) می‌توانید زیر دوش بروید و آب مستقیماً روی سرتان بریزد و به آرامی موها را با انگشتان شامپو بزنید. در روز پنجم، قبل از آنکه دوش بگیرید، روی نواحی که مو کاشته شده است روغن زیتون یا روغن بچه بزنید تا پوسته‌های زخم نرم شوند و بتوانید آن‌ها را راحت‌تر بشویید.
  • فعالیت‌های بدنی: در هفته‌ی اول بعد از عمل کاشت مو، از انجام فعالیت‌ها و کارهای سنگین خودداری کنید.
  • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می‌تواند کل فرایند بهبودی را مختل کند، ازاین‌رو توصیه می‌کنیم که حداقل برای دو هفته بعد از عمل، دفعات سیگار کشیدن را نصف کاهش دهید- یا بهتر است سیگار کشیدن را کلاً کنار بگذارید.
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب: از قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای بیش از چند دقیقه خودداری کنید. بعد از یک ماه می‌توانید از یک کرم ضد آفتاب یا SPF 30+ استفاده کنید و به تدریج به مدت بیشتری در معرض نور خورشید قرار بگیرید. می‌توانید فوراً بعد از عمل یک کلاه بپوشید و تا وقتی که آن را به دقت روی سرتان می‌گذارید، می‌توانید از خارج شدن موهای کاشته شده در طی پنج روز اول جلوگیری کنید.
  • پوسته‌های سر: در طی فرایند بهبودی، تشکیل پوسته‌هایی بروی موهای کاشته شده طبیعی است و معمولاً در طی ۷ الی ۱۰ روز برطرف خواهد شد. توصیه می‌شود که خودتان این پوسته‌ها را نکنید.

فرایند بهبودی


اگر به دقت از دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از عمل پیروی کنید، کاشت موی شما باید بعد از ۷ تا ۱۰ روز تقریباً غیرقایل تشخیص شوند. به‌طورکلی بیمار می‌تواند تا حدی فوراً بعد از عمل کاشت مو، به کارهای عادی و روزمره‌ی خود بازگردد. درد بعد از آن خیلی کم است و یا اصلاً بیمار دردی احساس نمی‌کند اما ممکن است داروهایی برای بیمار تجویز شود. در برخی موارد، ممکن است بعد از عمل ورمی در پیشانی یا در اطراف چشم‌ها مشاهده شود؛ در صورت بروز، این ورم طبیعی است و در طی یک هفته از بین می‌رود. اگر بیمار هرگونه خونریزی، تب، ترشح مایعات یا درد طولانی داشته باشد، باید آن را فوراً به پزشک خود گزارش دهد.

بیشتر موهای کاشته شده بعد از ۲ الی ۳ هفته می‌ریزند، اما ریشه‌ی فولیکول‌ها زنده باقی می‌ماند و در زیر سطح پوست سر سالم خواهد بود. معمولاً ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا موهای جدید شروع به رویش کنند و رشد کامل این موها تا یک سال یا بیشتر ادامه خواهد داشت؛ اما در اکثر بیماران بعد از ۶ تا ۸ ماه، این موها به‌قدری رشد می‌کنند که بتوانند ظاهر بیمار را تغییر دهند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.
tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *