instagram
telegram
phone

درمان جای جوش و آکنه

Beautiful young woman with pink lily close-up portrait. Isolated on white background
درمان و رفع چین و چروک پوست صورت و پیشانی
۶ شهریور ۱۳۹۴
beautifulskin
درمان و از بین بردن خط اخم
۶ شهریور ۱۳۹۴

درمان جای جوش و آکنه

Beautiful young woman washing her face

Beautiful young woman washing her face

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

جای جوش صورت و آکنه صورت مشکلی است که درمان آن به سختی امکانپذیر است. به این منظور در بسیاری از روش‌های درمان قدیمی از برداشتن لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شد که دوره بهبود طولانی مدت و مشکلات بالقوه ناشی از تغییر رنگ پوست را برای بیمار به همراه داشت. علاوه بر این، بسیاری از این روش‌ها را نمی‌شود برای بیمارانی که رنگدانه‌های پوستی تیره دارند، مورد استفاده قرار داد. خوشبختانه، در طول چند سال گذشته، روش‌های جدید و جالب برایدرمان جای جوشمعرفی شده‌اند. به این ترتیب، در کلینیک سیب سرخ از آخرین روش‌های درمان جای جوش  و آکنه برای بیماران استفاده می‌شود.

امروزه جای جوش و آکنه را می‌توان در سطوح مختلف کاهش داد که شامل استفاده از لیزر ساده آوندی برای کاهش قرمزی پوست تا لیزر ساینده برای کاهش فرو رفتگی ناشی از جای جوش بر روی پوست می‌باشد. به هر حال، در کلینیک سیب سرخ انتخاب‌ها برای از بین بردن جای جوش فقط به یک راهکار خاص محدود نمی‌شود.

اگر شما به آکنه کیستی مبتلا شده‌اید و از فرو رفتگی ناشی از جای جوش بر روی پوست صورت که شبیه دهانه آتش‌فشان است یا ظاهر پوست پرتقال دارد، رنج می‌برید، می‌توانید از روش‌های مناسب برای درمان جای جوش صورت خود استفاده نمایید. توجه داشته باشید که جای جوش در نتیجه از بین رفتن کلاژن و وارد شدن آسیب به سطح پوست ایجاد می‌شود و بدون استفاده از روش‌های درمانی مناسب از بین نمی‌رود. علاوه بر این جای جوش می‌تواند یک ظاهر قرمز بر روی پوست شما ایجاد کرده و به این ترتیب توجه سایرین را بیش از حالت عادی به این مشکل جلب نماید.

پیشرفت‌های انجام شده در درمان‌های زیبایی امکان رفع جای زخم و جوش را فراهم کرده و به این ترتیب بازیابی ظاهر و ساختار طبیعی پوست را امکانپذیر می‌کند. به هر حال تاثیرات باقی مانده از جوش بر روی پوست بیمار، دارای سطوح متعدد و مختلف است و به همین خاطر روش‌های درمانی مورد استفاده در این کلینیک برای این مشکل محدود به یک روش خاص نمی‌باشد.

توجه داشته باشید که هر فرد در هنگام مراجعه برای درمان جای جوش صورت و آکنه خود نیازهای درمانی خاص دارد. مواردی که می‌بایست در رابطه با درمان جای جوش مورد توجه قرار گیرد به شرح زیر هستند:

•    عمق جای جوش ایجاد شده بر روی پوست
•    مقدار از بین رفتن بافت
•    ویژگی جای جوش (عریض بودن، ویژگی های ظاهری و سایر موارد مانند آن)
•    محل باقی ماندن جای جوش بر روی صورت
•    ویژگی‌های نژادی
•    سبک زندگی
•    بودجه مالی برای درمان

این پارامترها می‌توانند تاثیر زیاد بر انتخاب‌های نهایی روش درمان اکنه برای بیمار داشته باشند. به این ترتیب دستیابی به نتایج درمانی موفقیت‌آمیز برای از بین بردن جای جوش صورت می‌تواند مستلزم در نظر گرفتن مجموعه گسترده‌ای از انتخاب‌ها باشد.

راه‌ها و روش‌های درمان

جوش و جای باقی مانده از آن بر روی پوست می‌تواند تاثیر منفی عمیق از نظر روانشناختی بر بیمار داشته باشد. به هر حال در بسیاری از مواقع از بین بردن جای جوش نیازمند استفاده ترکیبی از روش‌های درمان است. بعضی از انواع جای جوش‌ها به خوبی به لیزر محرک کلاژن  برای از بین بردن جای جوش صورت واکنش نشان می‌دهند، در حالی که برای درمان سایر موارد نیاز به استفاده ترکیبی از روش‌های لیزر درمانی همچون فراکسل (Fraxel) و ویبیم (Vbeam) وجود دارد.

نمونه مقالات دکتر مقامی

درمان جای جوش

صاف کردن و دستکاری کردن جای جوش و درمان اکنه نیاز به استفاده از لیزرها، لایه‌بردارهای شیمیایی، ژل‌های پر کننده پوست یا روش‌های میکرو جراحی دارد و این روش‌ها می‌توانند بطور شگفت‌انگیز ظاهر جوش و جای زخم باقی مانده از آن را تغییر دهند. به این ترتیب، با استفاده از این روش‌ها بیمار می‌تواند پوستی صاف‌تر و شفاف‌تر در اختیار داشته باشد.

رادیو فرکانسی

رادیو فرکانسی یک سیستم جدید برای تجدید ساختار پوست است. این روش بطور خاص برای پوست‌هایی استفاده می‌شود که سطح ملانین بیشتری دارند و به این ترتیب از تغییرات ایجاد شده در وضعیت رنگدانه‌های پوست که پس از التهاب ناشی از درمان لیزر مشاهده می‌شود، می توان جلوگیری کرد.

لیزر فراکشنال ضعیف

لیزر فراکشنال یک سیستم ترکیبی است که در آن از یک فیبر لیزر استفاده می‌شود. لیزر فراکشنال به خاطر اینکه بر روی همه لایه‌های رویی پوست به صورت همزمان تاثیر نمی‌گذارد، یک روش منحصر به فرد و خاص می‌باشد. به این ترتیب در این روش نواحی پوست به صورت نقطه‌ای درمان می‌شوند. این روش درمانی، حداقل میزان استراحت یا عوارض جانبی را امکانپذیر می‌نماید. در این حالت اکثر بیماران با مقداری قرمز شدن پوست مشابه حالت آفتاب سوختگی مواجه می‌شوند. لیزر فراکشنال ضعیف در تعدادی از روش‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیزر فراکشنال قوی

لیزرهای سایشی می‌توانند برای درمان جای زخم شدیدتر باقیمانده بر روی پوست یا برای افرادی که به دنبال استفاده از جلسات درمانی محدودتر هستند، مورد استفاده قرار گیرند. این روش برای بیمارانی قابل استفاده است که می‌توانند مقداری به خود استراحت بدهند. در این حالت لیزر ستونهای پوست را از بین می‌برد، در نتیجه دوره ریکاوری برای بهبود طولانی‌تر است، اما نتایج حاصل از این روش درمانی دائمی است و عمیق‌ترین لایه‌های پوست را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

لیزر فراکشنال CO2

این نوع لیزر گرمای بیشتری را در مقایسه با سایر لیزرها ایجاد می‌کند و به همین خاطر می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کرده و باعث صاف و محکم شدن پوست با تحریک تولید کلاژن و رفع جای جوش شوند. دوره ریکاوری این روش برای رفع جای جوش بین ۴ تا ۷ روز است.

میکرو نیدلینگ

این روش دارای تاثیر قابل توجه بر رفع جای جوش و آکنه است. این روش بطور خاص برای درمان جوش‌های کم عمق مناسب است. در این روش هیچ گرمایی ایجاد نمی‌شود و نیازی به نگرانی درباره تغییر وضعیت رنگدانه‌های پوست وجود ندارد. علاوه بر این، میکرونیدلینگ بسیار راحت‌تر از لیزر درمانی است. این روش دارای هزینه درمان قابل قبول است و برای بیمارانی که نگرانی زیادی درباره بودجه درمان دارند، مناسب می‌باشد.

لیزر ویبیم: از بین بردن قرمزی جای جوش

قرمزی دیده شده در جای جوش، به علت پارگی مویرگ‌ها در محل درمان جای آکنه و جراحت ناشی از ایجاد جوش است. این قرمزی بیشتر در ارتباط با جای جوش‌های جدید مشاهده می‌شود و پنهان کردن آن دشوار است. به هر حال این روش درمانی می‌تواند مویرگ‌های آسیب دیده را هدف گرفته و باعث شوند در عملکرد آنها اختلال ایجاد شود، سپس بخش‌های آسیب‌دیده توسط بدن جذب می‌شوند. در نهایت این فرآیند می‌تواند قرمزی باقی مانده از جای جوش و آکنه  را از بین ببرد.

لیزر ویبیم امروزه بطور گسترده برای درمان قرمزی جای جوش،  رفع جای جوش و علائم کشیدگی و برآمدگی‌های جای زخم استفاده می‌شود و به این ترتیب می‌تواند بافت جای زخم را ضخیم نماید. علاوه بر این، لیزر ویبیم می‌تواند برای درمان قرمز ی و رگ های آسیب دیده در پوست به خاطر آکنه روزاسه نیز مفید باشد. برای دستیابی به نتایج بهینه معمولاً به سه تا پنج جلسه درمان برای هر بیمار نیاز است. این روش درمانی نیاز به استراحت ندارد و تقریباً بدون درد می‌باشد. در این حالت احساس ناشی از پالس لیزر چیزی شبیه به گاز گرفتن خفیف است.

تزریق ژل

امروزه امکان استفاده از پر کننده‌های پوستی برای درمان جای جوش باقیمانده بر روی پوست وجود دارد. به این ترتیب ابتدا جای جوش بلند شده و سپس با ژل مخصوص پر می شود. این فرآیند به طور خاص برای بیمارانی مناسب است که جراحت‌های باقیمانده بر روی پوست آنها به خاطر جوش، آبله مرغان، یا جراحی‌های انجام شده قبل، شدید باشد. تزریق ژل یک روش درمانی سریع است که در مطب پزشک بر روی بیمار انجام می‌شود و ناراحتی کم و دوره استراحت حداقل دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق ژل بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی برای درمان جای جوش‌های خفیف تا متوسط باقیمانده بر روی پوست و نیز بهبود وضعیت ظاهری پوست مفید است. پزشک برای لایه برداری پوست از لایه‌بردارهای قوی همچون لایه بردارهای اسید سالیسیلیک استفاده می‌کند. قرار دادن این محلول‌های شیمیایی بر روی پوست می‌تواند تاثیری شبیه به آفتاب سوختگی بر روی پوست ایجاد نماید. پس از اینکه پوست فرد بطور کامل پس از چند روز لایه‌برداری شد، پوست جدید و صاف جایگزین پوست آسیب‌دیده خواهد شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لایه برداری پوست بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

روش‌های جراحی و میکروجراحی

جراحی بریدن جای جوش، یک روش درمانی برای افرادی است که جای جوش آنها عمیق است و با استفاده از جراحی لیزر بهبود پیدا نمی‌کند. در این فرآیند، جای زخم با استفاده از عمل جراحی برداشته می‌شود و یک تکه پوست از سایر نقاط بدن بیمار در محل شکاف ایجاد شده قرار داده می‌شود. در نهایت زخم با استفاده از بخیه بسته می‌شود.

ساب سیژن

ساب سیژن یک روش درمانی است که در آن از یک سوزن برای جدا کردن بافت زیر جای زخم از فیبرهای پوستی استفاده می‌شود. با قطع شبکه ارتباطی می‌توان ظاهر فرو رفته زخم را درمان کرد و سطح جای جوش را مسطح نمود.

ژل سیلیکون

پدهای ژل سیلیکون یک انتخاب درمانی دیگر برای بیمارانی است که به دلیل استفاده از داروی آکوتان یا مستعد بودن فرد به ایجاد برآمدگی ناشی از زخم، مناسب استفاده از روش‌های درمانی فوق نیستند. پدهای ژل سیلیکون مشابه بانداژ می‌توانند ظاهر جای جوش و آکنه را تا حدودی از بین ببرند، اما استفاده از این روش بهترین نتایج را برای جای جوش‌هایی دارد که تازه ایجاد شده باشند.

میکرودرم ابریژن درمانی محبوب برای لایه‌برداری پوست به کمک دستگاه است. از مزایای میکرودرم پوست کم‌خطر بودن و بهبودی سریع‌تر نسبت به دیگر روش‌های تهاجمی‌تر لایه‌برداری مانند لایه‌برداری شیمیایی و بازسازی سطح پوست با لیزر می‌باشد.

از آنجایی که میکرودرم ابریژن تنها بخش بسیار سطحی پوست را جدا می‌کند، در نتیجه بهترین تاثیر آن برای بهبود مشکلات سطحی پوست مثل: آفتاب سوختگی، چین و چروک، لکه‌های پیری، آکنه، و جای زخم و بخیه سطحی می‌باشد، هر چند نتایج آن چندان چشمگیر نیست. با اینکه صورت شایع‌ترین ناحیه برای انجام میکرودرم ابریژن است، اما هر ناحیه از پوست، از جمله گردن، سینه، کمر، و دست‌ها می‌تواند تحت درمان قرار گیرد. میکرودرم ابریژن گاهی تحت عنوان میکرودرم، لانچ‌تایم )درمان با زمان کوتاه(، لایه‌برداری پاریسی (peel Parisian)، و لایه برداری دیاموند (Diamond peel) شناخته می‌شود
tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *