instagram
telegram
phone

بوتاکس دیسپورت ۳۰۰- ۵۰۰؛عوارض و هزینه

لیزر برای رفع موهای زائد زیر بغل:رفع دائمی باتاثیر روی فولیکول مو
۱۹ خرداد ۱۳۹۷
سؤالات رایج تزریق بوتاکس: پاسخ به پرسش‌های متداول بوتاکس رفع پیری
۲۷ خرداد ۱۳۹۷

بوتاکس دیسپورت ۳۰۰- ۵۰۰؛عوارض و هزینه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dysport

دیسپورت یک نورومدولاتور است که شبیه به سایر برندهای محبوب مانند بوتاکس و زئومین می‌باشد. این نورومدولاتور با کاهش انقباض عضلات خاص عمل می‌کند. هنگامی که دیسپورت به یک عضله تزریق می‌شود، انقباض عضله را کاهش می‌دهد تا پوست بالای آن را صاف کند. بیشتر بیماران تقریباً بعد از ۵ روز یا بیشتر متوجه نتایج دیسپورت خواهند شد و این نتایج به مدت حدوداً ۶ ماه ماندگار می‌باشند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی دیسپورت موجب شل شدن پوست می‌گردند و خطوط اخم و چین و چروک دور چشم را بطور موقت بی‌حرکت می‌کنند. عاملی که این محصول را در مقایسه با سایر محصولات تزریقی که از سم بوتولینوم ساخته شده‌اند منحصر بفرد می‌کند، قابلیت پخش آن است. دیسپورت با این ویژگی شناخته می‌شود که از ناحیه‌ی تزریق انتشار پیدا می‌کند. این بدین معنی است که در مقایسه با سایر محصولات مانند بوتاکس، نیاز به تزریق‌های کمتری برای نتایج مشابه می‌باشد. بیماران می‌توانند با استفاده از دیسپورت از درمان‌های طولانی‌تر و شدیدتر اجتناب کنند.

دیسپورت چیست؟


Dysport1

دیسپورت یک ماده‌ی تزریقی است که حاوی سم بوتولینوم نوع A است. این سم از باکتری‌هایی تهیه می‌شود که باعث بوتولیسم می‌گردد. سم بوتولینوم فعالیت عصبی در عضلات را مسدود کرده و باعث کاهش موقت فعالیت عضله می‌شود.

دیسپورت در یک ویال استریل یکبار مصرف جهت تزریق داخل عضله عرضه می‌گردد. هر ویال حاوی ۳۰۰ یا ۵۰۰ واحد از سم بوتولینوم نوع A لیوفیلیزه، سرم آلبومین انسانی (۱۲۵ میکروگرم) و لاکتوز (۲.۵ میلی‌گرم) می‌باشد. دیسپورت ممکن است حاوی مقادیر بسیار کمی از پروتئین شیر گاو باشد. واحدهای فعالیت بیولوژیکی دیسپورت قابل تعویض با واحدهای هیچ گونه سم بوتولینوم دیگری نمی‌باشند.

موارد استفاده و کاربرد


Dysport2

دیسپورت که یک مهار کننده‌ی انتشار استیل کولین و یک عامل مسدود کننده‌ی عصبی عضلانی است برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • بهبود موقت در ظاهر خطوط متوسط تا شدید میان ابرو که مرتبط با فعالیت ماهیچه هرمی بینی و ماهیچه‌ی چین دهنده در بیماران بزرگسال کمتر از ۶۵ سال می‌باشد. همچنین در نواحی مانند خطوط پیشانی، خطوط ریز دور لب، چین و چروک دور چشم و حتی خطوط گردن نیز موثر است.
 • درمان بزرگسالان مبتلا به دیستونی گردنی
 • درمان اسپاسم‌های (سفتی) عضلانی در اندام فوقانی (آرنج، مچ و انگشتان دست) یا اندام تحتانی (مچ و انگشتان پا)

دیسپورت همچنین ممکن است برای درمان سردردهای میگرنی، تعریق بیش از حد، کمر درد یا فک درد مزمن، و اسپاسم‌های عضلانی نیز مفید باشد. علاوه بر این، می‌توان از دیسپورت برای انجام لیفت ابرو بدون عمل جراحی استفاده کرد.

مقایسه بوتاکس و دیسپورت


Dysport3

بوتاکس یک برند دیگر از سم بوتولینوم است. بوتاکس در سال ۲۰۰۲ مورد تایید قرار گرفته در حالی که دیسپورت در سال ۲۰۰۹ تایید شده است. هر دو تحت آزمایش‌های بالینی گسترده قرار گرفته‌اند و از اواخر دهه‌ی ۱۹۸۰ استفاده شده‌اند. با اینکه این محصولات بسیار شبیه به هم هستند، اما چند تفاوت دارند:

 • سرعت شروع: دیسپورت سریع‌تر عمل می‌کند. بوتاکس بعد از حدود ۳ تا ۵ روز شروع به کار می‌کند در حالی که دیسپورت بعد از ۱ تا ۲ روز عمل خواهد کرد.
 • کارایی: در بسیاری از بیماران بوتاکس برای گلابلا (شیارهای بین ابروها) موثرتر است، در حالی که دیسپورت برای خطوط دور چشم تاثیر بهتری دارد. برای پیشانی هر دو دارای کارایی یکسانی هستند.
 • دوز: واحدهای دوز این دو محصول کاملاً متفاوت هستند. برای مثال ۲۵ واحد بوتاکس معادل تقریباً ۶۵ واحد دیسپورت می‌باشد.

تزریق سم بوتولینوم را در یک زمان از چند پزشک دریافت نکنید. اگر محل دریافت تزریق خود را تغییر می‌دهید، به پزشک جدید بگویید که چه مدت از زمان آخرین تزریق سم بوتولینوم گذشته است.

دیسپورت چگونه برای چین و چروک‌ها عمل می‌کند؟


Dysport4

دارو عضلاتی از صورت که باعث چین و چروک می‌شوند را شل می‌کند. دیسپورت هنگامی که در دوزهای کم به نواحی خاصی تزریق می‌شود، عضلات عصبی مسئول حرکات تکراری که باعث ایجاد خطوط ریز و چین و چروک می‌شوند را مسدود می‌کند. به این ترتیب، دیسپورت خطوط موجود روی پوست که ظاهری خسته یا عصبانی ایجاد می‌کنند را صاف می‌کند.

قبل از استفاده از دارو


در صورتی که به سم بوتولینوم یا شیر گاو حساسیت دارید یا دچار عفونت، تورم یا ضعف عضلانی در ناحیه‌ای که دارو تزریق می‌شود هستید نباید تحت درمان با دیسپورت قرار بگیرید.

قبل از تزریق دیسپورت در صورتی که دچار اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (بیماری لو گهریگ)،‌ میاستنی گراویس، سندرم لامبرت ايتون، اختلال تنفسی، مشکل بلعیدن، ضعف عضلات صورت، تغییر در ظاهر صورت، تشنج، مشکلات خونریزی، بیماری قلبی و دیابت هستید یا سابقه‌ی عمل جراحی یا انجام سایر تزریق‌های سم بوتولینوم مانند بوتاکس، میوبلوک یا زئومین را دارید، پزشک خود را مطلع کنید.

دیسپورت چگونه تزریق می‌شود؟


Dysport5

دیسپورت به یک عضله تزریق می‌شود، پزشک این تزریق را انجام می دهد. تزریق سم بوتولینوم باید تنها توسط یک پزشک مجرب انجام شود حتی هنگامی که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق‌های دیسپورت باید در فواصل حداقل سه ماه انجام شوند. تزریق ممکن است در یک زمان در بیشتر از یک ناحیه انجام شود که بستگی به مشکل تحت درمان دارد.

تاثیر تزریق دیسپورت موقتی می‌باشد. ممکن است علائم شما بعد از ۳ ماه بطور کامل برگردند. بعد از تکرار تزریق‌ها این زمان می‌تواند کمتر و کمتر شود بخصوص در صورتی که بدن در برابر سم بوتولینوم پادتن‌هایی تولید کند. استفاده بیش از حد از دیسپورت باعث افزایش کارایی آن نمی‌شود و ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود.

بهبودی


توصیه‌های متعددی برای دستیابی به نتایج بی‌خطر و مطلوب وجود دارند. برخی از این توصیه‌ها شامل حرکت یا ورزش دادن عضلات تزریق شده چند بار در ساعت به مدت ۴ ساعت بعد از تزریق می‌باشد. این امر به دیسپورت اجازه می‌دهد تا بهترین جذب را در عضلاتی که قصد شل کردن آنها را دارد داشته باشد. در این صورت شروع تاثیر دیسپورت سریع‌تر رخ داده و مدت زمانی ماندگاری آن نیز افزایش می‌یابد. همچنین بهتر است از دراز کشیدن یا خم شدن بیش از حد اجتناب کنید. این کار باعث جلوگیری از بروز عارضه جانبی افتادگی ابرو یا پلک می‌گردد.

نتایج دیسپورت


Dysport6

در حالی که از هر دو روش تزریق بوتاکس و دیسپورت می‌توان برای کاهش چین و چروک پیشانی استفاده کرد، نتایج دیسپورت معمولاً ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت مشاهده شده و به مدت ۴ تا ۵ ماه ماندگار هستند. در مقابل، نتایج بوتاکس پس از ۳ تا ۵ روز قابل مشاهده بوده و ۳ تا ۴ ماه دوام دارند. هرچند بیماران باید بدانند که نتیجه‌ی هر نوع درمان برای هر فردی متفاوت خواهد بود.

عوارض جانبی


در صورتی که نشانه‌های واکنش آلرژیک نسبت به دیسپورت را داشتید بلافاصله به دنبال مراقبت پزشکی باشید، برای مثال: کهیر؛ مشکل در تنفس؛ احساس غش کردن؛ تورم صورت، لب، زبان یا گلو.

سم بوتولینوم موجود در دیسپورت می‌تواند به سایر نواحی بدن انتقال پیدا کند. این امر در برخی افرادی که تزریق‌های سم بوتولینوم را حتی با اهداف زیبایی دریافت کرده‌اند باعث عوارض جانبی جدی و تهدید کننده‌ای شده است.

در صورتی که این عوارض جانبی را داشتید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از این عوارض می‌توانند تا چند هفته بعد از تزریق دیسپورت رخ دهند:

 • مشکل در نفس کشیدن، صحبت کردن یا بلعیدن
 • صدای خشن، افتادگی پلک‌ها
 • مشکل بینایی
 • ضعف عضلانی غیر عادی یا شدید (بخصوص در ناحیه‌ای از بدن که تزریق انجام نشده است)
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • درد یا سوزش هنگام ادرار، ادرار قرمز یا صورتی
 • پوسته پوسته شدن یا ترشحاتی از چشم‌ها
 • راش پوستی یا خارش شدید
 • ضربان قلب سریع، آهسته یا غیر یکنواخت
 • درد قفسه سینه یا احساس سنگینی، دردی که به بازو یا شانه‌ها کشیده می‌شود، احساس ناخوشی کلی

عوارض جانبی شایع دیسپورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ضعف عضلانی در نزدیکی محلی که دارو تزریق شده است.
 • سرگیجه، حالت افسردگی
 • کبودی، خونریزی، درد، ‌قرمزی یا تورم در محلی که تزریق انجام شده
 • سردرد، درد عضلانی
 • تب، سرفه، گلو درد، آبریزش یا گرفتگی بینی
 • افتادگی پلک، چشم‌های خشک یا پف کرده
 • حالت تهوع، خشکی دهان
 • مشکل در بلعیدن
 • احساس خستگی

این موارد تمام عوارض جانبی نیستند و ممکن است عوارض دیگری نیز رخ دهند. برای دریافت توصیه‌ی پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول


اگر یک دوز را از دست بدهم چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجایی که سم بوتولینوم دارای اثر موقتی است و در فواصل مشخصی تزریق می‌شود، از دست دادن یک دوز زیان‌آور نخواهد بود.

در صورت استفاده بیش از حد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید. علائم استفاده‌ی بیش از حد ممکن است بلافاصله ظاهر نشوند، اما می‌توانند شامل ضعف عضلانی، مشکل در بلعیدن و تنفس ضعیف یا سطحی باشند.

دیسپورت ممکن است باعث اختلال در بینایی یا دید سه بعدی شود. در صورتی رانندگی یا انجام هر کاری که نیاز به بینایی واضح دارد مراقب باشید. فعالیت‌های جسمی معمول را بلافاصله بعد از تزریق از سر نگیرید.

آیا تزریق دیسپورت دردناک است؟

ممکن است حین تزریق ناراحتی مختصر و خفیفی را تجربه کنید اما می‌توانید مطمئن باشید که درمان کاملاً بی‌خطر و موثر است. برخی بیماران عنوان می‌کنند که این تزریق شبیه به طب سوزنی است و برخی دیگر نیز می‌گویند که یخی که قبل از تزریق استفاده می‌شود بیشتر از سوزن‌ها باعث ناراحتی می‌گردد. تزریق دیسپورت برای چروک دور چشم به هیچ وجه دردناک نمی‌باشد اما برای خطوط اخم درد بیشتری دارد. می‌توان از بی‌حس کننده‌ی موضعی برای بی‌حس کردن پوست استفاده کرد اما بیشتر افراد نیازی به آن نمی‌ببیند.

چه داروهای دیگری بر روی دیسپورت اثر می‌گذارند؟

داروهای دیگر می‌توانند برخی از عوارض جانبی دیسپورت را افزایش دهند، برای مثل داروهای سرماخوردگی یا آلرژی، شل کننده‌های عضلانی، قرص‌های خواب، گشاد کننده برونش، داروهای مثانه یا ادرار و داروهای روده‌ی تحریک پذیر. در صورتی که بطور منظم هر یک از این داروها را استفاده می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود و زمان شروع یا قطع مصرف آنها را به پزشک خود بگویید بخصوص داروهای:

 • آنتی بیوتیک تزریقی
 • آمیکاسین
 • جنتامایسین
 • کانامایسین
 • نئومایسین
 • پارومومایسین
 • استرپتومایسین
 • توبرامایسین

این فهرست کامل نمی‌باشد. داروهای دیگری ممکن است با سم بوتولینوم نوع A تداخل ایجاد کنند، از جمله داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی.

جایگزین‌های دیسپورت


چند جایگزین برای دیسپورت وجود دارند. تزریق بوتاکس یک درمان غیر تهاجمی دیگر است که چین و چروک پیشانی را هدف قرار می‌دهد. بازسازی پوست با لیزر، سفت کردن پوست با لیزر و لایه برداری شیمیایی نیز ممکن است ظاهر چین و چروک‌های ناحیه‌ی ابرو را بدون جراحی کاهش دهند. لیفت پیشانی و جراحی پلک گزینه‌های درمانی عالی برای بیماران مبتلا به چین و چروک شدید در یک سوم بالایی صورت می‌باشند.

هزینه


با اینکه تزریق دیسپورت ارزان‌تر از درمان با بوتاکس است، اما دیسپورت حاوی مقادیر کمتری از سم بوتولینوم می‌باشد. این بدین معنی است که بیماران ممکن است به مقادیر بیشتری از تزریق دیسپورت در ناحیه‌ی مورد نظر جهت دستیابی به نتایج مطلوب داشته باشند. افزایش مقدار دارو به این معنی است که هزینه‌ی درمان با دیسپورت ممکن است بیشتر از تزریق بوتاکس باشد.
tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *