instagram
telegram
phone

برداشتن خال با سوزاندن یا جراحی آن در راستای زیبا سازی پوست

کک و مک
آیا ایجاد کک و مک بروی صورت و بدن نشانه بیماری های خطرناک است؟
۱۴ فروردین ۱۳۹۷
روش درمان آفتاب سوختگی پوست صورت با حفاظت و آبرسانی
۷ خرداد ۱۳۹۷

برداشتن خال با سوزاندن یا جراحی آن در راستای زیبا سازی پوست

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

برداشتن خال با سوزاندن یا جراحی آن در راستای زیبا سازی پوست

برداشت خال


خال‌ها، که خال‌های گوشتی نیز نامیده می‌شوند، به دلایل مختلف برداشته می‌شوند. دو روش جراحی برای برداشت خال‌ها وجود دارد که عبارتند از:

 • برداشت با بخیه یا بدون بخیه
 • برداشت با سوزاندن (که در آن از ابزاری برای سوزاندن خال استفاده می‌شود)

هر چند برداشت با لیزر نیز برای خال انجام می‌شود اما معمولا برای خال‌های عمیق از لیزر استفاده نمی‌شود زیرا نور لیزر به عمق مورد نظر نفوذ نمی‌کند.

معمولا پزشک یا متخصص پوست با توجه به اندازه‌ی خال، نوع خال، و نتیجه‌ی مورد نظر بیمار، روش مناسب برای برداشت خال را انتخاب می‌کنند.

 

خال چیست؟


خال‌ها گوشت‌های زیادی روی پوست وجود دارند که معمولا به رنگ قهوه‌ای یا مشکی هستند. خال‌ها ممکن است روی پوست هر قسمتی از بدن و به صورت تکی یا گروهی ایجاد شوند.

اکثر خال‌ها در کودکی و در بیست سال اول زندگی ظاهر می‌شوند. برخی از خال‌ها تا سنین بالا ایجاد نمی‌شوند. وجود ۱۰ تا ۴۰ خال در بدن یک فرد بزرگسال کاملا طبیعی است.

با گذر زمان، خال‌ها نیز به تدریج تغییر می‌کنند. ممکن است خال‌ها با گذر زمان بزرگ شده یا تغییر رنگ دهند. همچنین ممکن است موهایی درون خال رشد کنند. برخی از خال‌ها ممکن است تغییر نکنند اما برخی از خال‌ها به مرور زمان کم کم ناپدید می‌شوند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که هر نقطه سیاه یا هر نوع بی نظمی روی پوست، خال است اما پزشکان تعریف متفاوتی برای خال دارند. روش درمان ضایعه‌های پوستی زیر مانند روش‌های مورد استفاده برای درمان خال نیست:

 • ماه گرفتگی
 • تومور خوش خیم عروق خونی (همانژیوم)
 • کراتوز (نقاط خوش خیم یا پیش سرطانی، که بعد از سن ۳۰ سالگی ایجاد می‌شوند)

 

 

علل برداشت خال


برداشت خال سه دلیل مهم دارد که عبارتند از:

 • شک به تشخیص صحیح و نگرانی از اینکه آیا خال مورد نظر یک سرطان پوست ملانوما باشد
 • وجود خال برای بیمار آزار دهنده شده باشد، مثلا در لباس و غیره گیر کند
 • به دلایل زیبایی

 

علت ایجاد خال


 

 • برخی از خال‌ها از هنگام تولد روی بدن بیمار وجود دارند. برخی دیگر با گذر زمان ایجاد می‌شوند.
 • قرار گیری در معرض نور خورشید نیز در ایجاد خال، و حتی در ایجاد خال‌های غیر معمول و دیسپلازیک موثر است.
 • نقش ژنتیک را نیز نباید نادیده گرفت. بسیاری از خانواده‌ها خال‌های غیر معمول و دیسپلازیک دارند و خطر تبدیل شدن این خال‌ها به ملانوما یا سرطان پوست بیشتر از دیگر انواع خال است.

 

خطرات برداشت خال


خطرات برداشت خال شامل عفونت، حساسیت به داروی بی هوشی یا آسیب عصبی است. بهتر است فرد یک متخصص ماهر و با تجربه را برای برداشت خال انتخاب کند تا خطرات برداشت خال به حداقل برسد. دیگر خطرات برداشت خال به محل خال و روش برداشت بستگی دارند. یکی از رایج‌ترین مشکلات پس از برداشت خال، وجود زخم است. برخی از افراد می‌خواهند برای زیبایی خال را بردارند، غافل از اینکه پس از برداشت خال، زخمی به جا می‌ماند. معمولا قبل از اینکه بیمار تصمیم نهایی خود را بگیرد، جراح نوع و محل ایجاد زخم پس از برداشت خال را برای او شرح می‌دهد.

 

آمادگی برای برداشت خال


 

محل مورد نظر پاکسازی شده و سپس توسط داروی بی حس کننده، بی حس می‌شود.

با توجه به نوع خال و روش برداشت مورد استفاده، یک درپ استریل روی محل قرار داده می‌شود.

 

فرآیند برداشت خال


 

فرآیند برداشت خال

 • جراح  با استفاده از یک چاقوی کوچک جراحی خال را از روی پوست یا کمی پایین‌تر از سطح پوست می‌تراشد.
 • سپس، از یک دستگاه الکتریکی برای سوزاندن محل- یا از یک محلول برای متوقف کردن خونریزی استفاده می‌شود.
 • پس از آن، محل زخم با یک گاز استریل پوشانده می‌شود.
 • بیمار می‌تواند کمی پس از عمل به منزل برود.

 

 • خال‌هایی که به جراحی با بخیه نیاز دارند رنگی تیره‌تر داشته و پهن هستند، یا گاهی هر دو ویژگی را همزمان دارند.
 • جراح ابتدا محل را استریل و بی حس می‌کند.
 • سپس با استفاده از یک اسکالپل، خال و حاشیه‌ای از پوست طبیعی اطراف خال را می‌تراشد. اندازه‌ی حاشیه‌ی تراشیده شده به این بستگی دارد که آیا خال موجود یک خال سرطانی یا پیش سرطانی است یا خیر. اگر پزشک احتمال دهد که خال سرطانی یا پیش سرطانی است، حاشیه بیشتری از پوست را می‌تراشد تا اطمینان حاصل کند خال کاملا برداشته شده است.
 • در مرحله بعد با توجه به عمق، یا میزان نفوذ خال در پوست، از نخ بخیه‌ی حل شدنی برای بستن زخم استفاده می‌شود. گاهی محل زخم با نخ بخیه‌ی حل نشدنی بخیه زده شده و بعدا بخیه‌ها کشیده می‌شود.

پس از برداشت خال: مراقبت‌ در منزل


پس از برداشت خال، باید پماد آنتی بیوتیک و پانسمان روی زخم قرار داده شود. پزشک توصیه‌های لازم در این مورد را به بیمار می‌گوید.

 

مراحل بعد

برداشت خال‌های ساده نیازی به مراقبت بعد از برداشت ندارد، اما مراقبت‌های پس از برداشت خال با توجه به نوع خال‌ها متفاوت است. اگر پس از برداشت خال، بیمار موردی غیر طبیعی در بافت محل برداشت مشاهده کرد باید برای معاینه‌ی مجدد محل خال و دیگر قسمت‌های بدن به پزشک مراجعه کند.

 • کشیدن بخیه: مراجعات بعدی به پزشک به محل بخیه و نوع نخ مورد استفاده بستگی دارد. بخیه‌‌های صورت معمولا پس از چهار تا هفت روز کشیده می‌شوند. بخیه‌های دیگر قسمت‌های بدن معمولا بین هشت تا بیست و یک روز بعد کشیده می‌شوند، و این مدت به نوع نخ مورد استفاده و نظر جراح بستگی دارد.
 • پیشگیری از عفونت: در دوره بهبودی، باید مراقب بود که محل آلوده نشود. همچنین باید از وارد شدن آسیب، فشار و کشش غیر ضروری محل نیز اجتناب کرد.

 

زمان مراجعه به پزشک


اگر فرد علائم عفونت را در محل مشاهده کرد باید به پزشک مراجعه کند. این علائم عبارتند از:

 • ترشح بیش از حد، خونریزی یا بوی بد زخم
 • تب

 

پیشگیری


پزشکان هر روزه تعداد زیادی خال را برمی‌دارند، اما همیشه یک نکته‌ی مهم وجود دارد که متخصصان پوست به افراد می‌گویند و آن این است که: مراقب بدن خود و خال‌هایی که با گذر زمان تغییر می‌کنند، باشید. اگر ظاهر خال تغییر کرد یا اگر نگران خال هستید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

دور ماندن از نور خورشید و استفاده کرم ضد آفتاب در هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید از اهمیت بسیاری برخوردار است. در آخر اینکه اگر برای معاینه به پزشک مراجعه کردید، از او بخواهید یک غربالگری کامل خال‌ در تمام قسمت‌های بدن برای شما انجام دهد زیرا ممکن است فرد متوجه وجود مشکل در قسمت‌هایی از بدن که به طور منظم معاینه نمی‌شوند، نگردد.

 

هزینه برداشتن خال


هزینه برداشتن خال با توجه به روش مورد تایید پزشک متخصص و همچنین شرایط بیمار، نوع خال و دیگر عوامل ممکن است متفاوت است.
tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *