instagram
telegram
phone

آیا دردرمان پوست چرب تغییرسبک زندگی مثل تنظیم ساعت خواب موثر است؟

شکستن ناخن
دلایل شکستن ناخن و درمان آن با مرطوب نگه داشتن دست و ویتامین
۲۰ اسفند ۱۳۹۶
مزایای تزریق بوتاکس
مزایای تزریق بوتاکس : ۸ کاربرد بوتاکس برای اصلاح عیوب چهره
۲۶ اسفند ۱۳۹۶

آیا دردرمان پوست چرب تغییرسبک زندگی مثل تنظیم ساعت خواب موثر است؟

پوستهای-چرب
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

تا به حال دقت کرده اید که پوست شما اغلب براق است، بعد از آرایش صورت شما عرق می کند و پوست تان همیشه پر از جوش است؟ این موضوعات جزیی از مشکلات روزمره افرادی است که پوستی چرب دارند.

علت  چرب شدن پوست چیست؟


بدن شما چربی تولید می کند تا پوست را نرم و لطیف نگه دارد، اما اگر سبوم یا چربی طبیعی پوست بیش از حد تولید شود، باعث ایجاد آکنه و چرب شدن شدید پوست که یکی از علت های آکنه است، می شود. زمانی که از خودتان می پرسید” چرا صورت من  خیلی چرب است؟” به یاد داشته باشید که دو عامل اصلی  وجود دارد که مقصر اصلی این مشکل هستند: هورمون ها و ژنتیک.

هورمون

پوست چرب که در اصطلاح پزشکی به عنوان سبوریا (ترشح بیش از حد چربی از غدد سباسه) شناخته می شود  و به دلیل تولید بیش از حد چربی در منافذ پوست ایجاد می شود. در دوران بلوغ و دیگر تغییرات بدن، نوسان هورمون ها می تواند منجر به افزایش سطح آندروژن شود- آندروژن ها به عنوان علت اصلی چرب شدن پوست شناخته می شوند. آندروژن ها هورمون های مردانه هستند که هم در مردان و هم در زنان وجود دارند و نشانه بلوغ غدد  سباسه پوست می باشد. هنگامی که این غدد بحد بلوغ می رسند، تولید چربی افزایش پیدا می کند.

هرچه مقدار آندروژن ها بیشتر باشد، سبوم یا چربی بیشتری از طریق منافذ حرکت کرده  و به سطح پوست می رسد و پوست را چرب و براق می کند. اگر این چربی های اضافه در منافذ پوست گیر کند و با سلول های مرده پوست و باکتری های سطح پوست و درون منافذ ترکیب شود،باعث  جوش، جوش های  سرسیاه و دیگر مشکلات پوستی می شود.

ژنتیک

اشاره به نقشی که ژنتیک در ایجاد پوست چرب دارد بسیار مهم است. در بسیاری از افرادی که دچار آکنه هستند، واکنشی که بدن نسبت به تغییرات هورمونی نشان می دهد به ژن ها و هورمون ها بستگی دارد. تغییرات بدن مانند بلوغ یا بارداری می تواند منجر به نوسان هورمون ها شود، و ژنتیک و عوامل وراثتی تعیین می کنند که پوست شما نسبت به این نوسان هورمون ها چگونه واکنش نشان دهد.

چه زمانی از پوست چرب خلاصی می یابیم؟


بعضی از افراد متوجه می شوند که مشکل پوست چرب آنها به مرور زمان برطرف می شود، بویژه بعد از اینکه دوران بلوغ به پایان می رسد. متاسفانه این روند برای همه یکسان نیست.

معمولاً علت اصلی پوست چرب بلوغ و دوران جوانی است، و هنگامی که شخص به سن بزرگسالی رسید شدت آن کاهش پیدا می کند. به دلیل اینکه ژن های شما مشخص می کنند که بدن تان نسبت به نوسان هورمون ها چه واکنشی نشان دهد، تولید بیش از حد چربی پوست ممکن است یک ویژگی وراثتی پوست و روند بدن شما باشد . متاسفانه به این معنی است که بعضی از افراد هرگز از این مشکل رهایی نخواهند یافت. خوشبختانه ، پوست شفاف شما جزییاتی را برای شما مشخص می کند تا دائماً پوست چرب خود را چک کنید.

چگونه براقی پوست چرب را کاهش دهیم؟

آیا به دنبال راهی برای رفع ظاهر براق  و ناخوشایند پوست خود هستید؟ راه حل آن بسیار ساده و استفاده از مراقبت های روزانه پوست یا روش های جلوگیری از آکنه می باشد. همچنین کاهش چربی از رژیم غذایی خود و آکنه یک روش عمومی برای رفع این مشکل است.

شستسوی مداوم پوست

شستسوی روزانه صورت خود با یک ماده شوینده ملایم که حاوی ترکیبات درمانی موثر برای آکنه می باشد، می تواند به کاهش تولید چربی پوست کمک کند. مهم است که پوست خود را یک بار در هنگام صبح و یک بار قبل از رفتن به رختخواب شستشو دهید تا مطمئن شوید که همه آلودگی ها، مواد آرایشی و سلول های مرده پوست از روی صورت پاک شده اند، چرا که آنها از علت های شایع پوست چرب هستند.

اگر ورزش هایی انجام می دهید که منجر به تعریق شدید بدن می شود، همیشه فوراً بعد از ورزش دوش گرفته و عرق را از سطح پوست پاک کنید ، چرا که باعث ایجاد مشکلات ناشی از پوست چرب خواهد شد. همچنین لباس های که تنگ هستند و از عرق خیس شده اند را عوض کنید چون باعث می شوند که بدن دچار آکنه مکانیکا شود که این مشکل بین دانش آموزان و ورزشکاران شایع است.

محصولات شوینده حاوی ویتامین A  برای رفع آکنه ، راه حل مناسب دیگری برای شماست. براقی بیش از حد روی صورت به دلیل چربی ، منبع مشخصی ندارد. تحقیقات نشان می دهند که  ویتامین A برای درمان پوست های چرب  مفید است.

افرادی که مدام می پرسند” چرا پوست چرب دارند”، ممکن است متوجه شوند که موهای آنها نیز چرب است. این مشکل می تواند با شستشوی منظم و استفاده از شامپوهای دارویی درمان شود. همچنین مهم است که از محصولات روغنی مو مانند پماد و واکس مو استفاده نشود چون که این محصولات می توانند به پوست سر آسیب زده و منافذ پوست را ببندد و باعث ایجاد پوست و موی چرب شود.

سالیسیلیک اسید با چربی پوست مبازره می کند

بیوکلاریتی(یک روش درمانی آکنه) قدرت مؤثر ترکیب مواد طبیعی و سالیسیلیک اسید را به کار می گیرد تا با بروز آکنه و دیگر مشکلات پوستی مقابله کند. سالیسیلیک اسید یک بتا هیدوکسی اسید است که کراتین را در خود حل کرده و پوست را پاکسازی می کند ، سلول های مرده پوست، آلودگی و باکتری های که منافذ پوست را بسته و باعث لک پوست می شوند، را از بین می برد. ژل درمانی مرحله ۲ روش بیوکلاریتی حاوی بالاترین درصد مجاز این ترکیب ضدآکنه است که به باز کردن منافذ پوست کمک می کند و پوست را تمیز و شفاف و بدون جوش و لک نگه می دارد.

بعضی از روش های درمانی آکنه ممکن است حاوی ترکیباتی مثل بنزوئیل پراکساید باشد، اما  ثابت شده است که این ماده قوی در واقع باعث ایجاد قرمزی و خارش شدید پوست می شود. این ماده باعث خشکی بیش از حد و پوسته پوسته شدن پوست شده، و اگر پوست حساسی دارید، اطمینان حاصل کنید که این ماده در داروی مصرفی شما وجود نداشته باشد. انتخاب بین بنزوئیل پراکساید و سالیسیلیک اسید در درمان آکنه یک موضوع بحث برانگیز است. دانستن پاسخ این سوال که ” آکنه شما از چه نوعی است” امری ضرروی است تا بتوانیم درمان و ترکیبات مناسب برای درمان آکنه را به درستی توصیه کنیم.

دستمال های پاک کننده پوست

علاوه بر شستشوی مداوم، روشهای دیگری نیز وجود دارند که از چرب شدن پوست در طول روز پیشگیری می کنند. پاک کردن پوست خود به آرامی با مواد جذب کننده چربی ، می تواند به کاهش چرب شدن پوست کمک کند. اگر از چنین محصولاتی استفاده می کنید، احتیاط کنید. به آرامی پوست را پاک کنید، چون که پاکسازی پوست می تواند باعث خارش و آسیب به پوست و بدتر شدن آکنه شود. هرگز از دستمال های پاک کننده صورت که حاوی  لوسیون یا مواد معطر هستند استفاده نکنید، چرا که این مواد افزودنی می تواند به پوست های حساس آسیب برساند.

عادت های سبک زندگی که می تواند بر پوست چرب اثر بگذارد


راه های زیادی وجود دارد که عادت های روزمره و انتخاب سبک زندگی می تواند بر پوست و ایجاد چربی آن اثر بگذارد.

به اندازه کافی بخوابید

داشتن استراحت کافی در طول شب برای سلامت کل بدن ضروری است، و همچنین به طور چشمگیری بر ظاهر پوست تاثر می گذارد.کمبود خواب می تواند باعث مقاومت به انسولین شود و افزایش انسولین منجر به تولید هورمون IGF-1 شود که این هورمون باعث تحریک و افزایش تولید چربی پوست می شود.

استرس خود را کنترل کنید

استرس خود را کنترل کنید چرا که  مطالعات نشان می دهد که این مسئله با مقاومت انسولین و بدتر شدن مشکل پوست چرب شما ارتباط دارد. اگر استرس دارید به طور منظم ورزش کنید ، مدیتیشن انجام داده و با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده صحبت کند.

همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید

مهم نیست که چه نوع پوستی دارید، مهم است که هر روز از ضدآفتاب استفاده کنید تا پوست خود را نرم نگه داشته و همیشه عالی به نظر برسید. با این وجود، برای پوست چرب ، به نوع ضد آفتابی که استفاده می کنید دقت کنید تا از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری شود. از ضد آفتاب هایی استفاده کنید که کلمه فاقد چربی روی آن درج شده باشد. اگر آرایش می کنید، از محصولات حاوی ترکیبات محافظتی در برابر نور وSPF   هستند استفاده کنید.

آرایش صورت

آرایش صورت لزوماً باعث ایجاد آکنه نمی شود ، اما استفاده نادرست از آن می تواند مشکل آفرین باشد. محصولات آرایشی ضد آکنه بکار ببرید و همیشه فقط لایه نازکی از مواد آرایشی را روی پوست قرار دهید. همیشه  قبل از رفتن به رختخواب و قبل از ورزش و رفتن به باشگاه ورزشی  تمام ذرات مواد آرایشی را از روی پوست خود پاک کنید.

از مواد آرایشی معطر استفاده نکنید چون این مواد به پوست آسیب می رسانند و باعث ایجاد آکنه، لک های پوستی همراه با خشکی و پوسته پوسته شدن آن می شوند.

مراقب تغذیه خود باشید

کوکتل ها و غذاهای حاوی ادویه  ممکن است برای یک شب مهمانی مناسب باشند اما نمی توانند بخشی از یک رژیم غذایی خوب برای رهایی از چربی پوست باشند. آنها مواد غذایی مناسبی  برای پوست شما نیستند، باعث گشاد شدن رگهای خونی و تعریق بدن می شوند. نوشیدن کوکتل را به یک بار در شب محدود کرده و غذاهای  ادویه دار را  بیشتر از یک بار در هفته مصرف نکنید. به جای آن از هویج ، طالبی و اسفناج استفاده کنید؛ این مواد غذایی که ویتامین A  بالایی دارند در واقع می توانند تولید چربی را کاهش دهند.

نکات کلیدی


  • پوست چرب ناشی از تولید بیش از حد سبوم یا چربی پوست است، که به علت نوسانات هورمونی و تاثیر ژنتیک ایجاد می شود.
  • سالیسیلیک اسید یک ترکیب ضد آکنه قوی است که می تواند به رفع چربی و لک روی پوست کمک کند
  • افرادی که پوست چرب دارند باید ازمرطوب کننده استفاده کنند چرا که خشک شدن پوست باعث می شود که سیگنالی به غدد چربی فرستاده شود که چربی بیشتری تولید کنند.
  • عادات سبک زندگی می تواند بر ظاهر پوست اثر بگذارد، از این رو مهم است که به اندازه کافی استراحت کنیم، پوست را بطور مداوم و روزانه شستشو دهیم و از محصولاتی که به پوست آسیب می رسانند استفاده نکنیم.tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *