instagram
telegram
phone

آیا ایجاد کک و مک بروی صورت و بدن نشانه بیماری های خطرناک است؟

10-دلیل-اصلی-خشک-شدن-پوست
۱۰ دلیل اصلی خشک شدن پوست و راه حل های آسان برای برطرف کردن آن
۹ فروردین ۱۳۹۷
برداشتن خال با سوزاندن یا جراحی آن در راستای زیبا سازی پوست
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

آیا ایجاد کک و مک بروی صورت و بدن نشانه بیماری های خطرناک است؟

کک و مک
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

لکه‌های قهوه‎ای پوست می‌تواند یک عارضه شایع باشد. اما تمایز گذاشتن بین کک‌ و مک و خال برای چشم غیر مسلح دشوار است . برخی از تحقیقات نشان داده است افرادی که در بازوی خود بیش از ده عدد خال دارند بیشتر در معرض خطر سرطان پوست قرار می‌گیرند اما چگونه باید بفهمیم که آیا لکه‌های روی پوست نگران کننده هستند یا خیر؟

کک و مک چیست؟


کک و مک معمولا روی صورت افرادی که پوست آنها روشن و موی آنها قرمز است ایجاد می‌شود و به صورت لکه‌های قهوه‌ای کوچک و صاف نمایان می‌گردد. کک و مک معمولا در پی تجمع ملانین در سلول‌های پوست و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در سه ماه تابستان ایجاد می‌شود. به طور کلی این لکه‌ها در زمستان از بین می‌روند.

آیا کک و مک انواع مختلفی دارد؟


دو نوع کک و مک وجود دارد که عبارتند از افیلایدز ولنتی جینز. افیلایدز به لکه‌های کوچک و صاف قهوه‌ای روشن گفته می‌شود که در دوران کودکی در طی سه ماه تابستان ایجاد می‌گردد و در زمستان ناپدید می‌شوند. لنتی جینز به لکه‌های بزرگ سیاه و قهوه‌ای صورت و دست بزرگسالان گفته می‌شود که تیره از لکه‌های اپیلایدز هستند و در زمستان نیز از بین نمی‌روند.

آیا کک و مک خطرناک است؟


اگرچه در اکثر موارد کک و مک یک عارضه خطرناک نیست، نشان دهنده آسیب دیدگی پوست در اثر نور آفتاب هستند افرادی که به سادگی دچار کک و مک می‌شوند باید در خصوص استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب و رعایت نکات مربوط به قرار گرفتن در معرض نور آفتاب عبارتند از:

  • در سایه قرار بگیرید.
  • از پیراهن ، شلوار و دست‌کش استفاده کنید.
  • از کلاه لبه دار استفاده کنید.
  • از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۵۰استفاده نمایید.
  • از عینک آفتابی مناسب استفاده نمایید .

آیا کک و مک جنبه‌ی ارثی دارد؟


ژنتیک ،مهمترین عامل در تعیین رنگ پوست است که احتمال ابتلا به کک و مک را مشخص می‌کند افرادی که پوست روشن با موهای قرمز یا بلوند دارند، بیشتر مستعد کک و مک هستند. احتمال بروز کک و مک در افرادی که پوست آنها تیره است ، کمتر است اخیرا در تحقیقی که بر روی دو قلوها‌ی همسان و غیر همسان انجام شد نشان داده است که تعداد کک و مک‌های روی صورت دوقلوهای همسان برابر است و این لکه‌ها شبیاهت‌های زیادی به هم دارند. این شباهت در دو قلوهای غیر همسان کمتر است. این مطالعات ثابت کرده است که عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در بازگشت کک و مک ایفا می‌کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد که ایجاد کک و مک روی صورت به ژنتیک ارتباط دارد.

چرا کک و مک در نقاطی از بدن که در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرند ایجاد می‌شوند؟


می‌توان به طور قطع گفت که کک و مک هرگز روی پوستی که زیر لباس پنهان شده است ایجاد نمی‌شود، و هیچ گونه خطری را برای سلامت افراد ایجاد نخواهد کرد . به طوری که همه انواع کک و مک بی خطر هستند و سرطانی نیستند و به طور کلی سرطانی نمی‌شوند. در برخی موارد نادر کک و مک در زیر بغل ایجاد می‌شود و معمولا در یک بیماری نادر ژنتیکی نوروفیبروماتوز نام دارد دیده می‌شود. این نوع کک و مک با سایر انواع شایع آن که (به لحاظ ظاهر و پراکندگی کک و مک )  متفاوت است.

  • کک و مک‌هاچینسون یک نوع سرطان نادر پوست است که تحت عنوان ملانوم لنتیگو مالیگنا شناخته می‌شود . این نوع سرطان نادر پوست معمولا روی صورت افراد میانسال ایجاد می‌شود که سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی را دارند. در صورتی که این عارضه درمان نشود، طی مدت چند ماه یا چند سال پیشرفت می‌کند و به سرطان تهاجمی بد خیم تبدیل می‌شود.
  • ملانوم :این نوع سرطان  بسیار خطرناک پوست حتی در افراد جوان و در نقاطی از بدن که به طور کامل زیر لباس قرار دارند و قسمت‌هایی که در معرض نور آفتاب قرار دارند ،ایجاد می‌شود. اگرچه علت اصلی ملانوما به طور دقیق مشخص نیست پرتوهای فرابنفش خورشید نقش مهمی را در بروز این عارضه ایفا می‌کند. ممکن است یک خال کاملا عادی یا نقاط تیره پوست که مدت زیادی از پیدایش آنها روی پوست می‌گذرد به ملانوما تبدیل شوند. گاهی اوقات ملانوما در پوست سالم و بدون خال نیز ایجاد می‌شوند. این نوع تومورها در مقایسه با کک و مک‌های خوش خیم بزرگ تر و تیره تر هستند و حتی رنگ و ظاهر متفاوتی دارند در اکثر موارد ،این تومورها صاف هستند و بر خلاف تصور عموم ظاهری برجسته ندارند.

کک و مک در مقابل خال


خال به نقاط کوچک و مخملی پوست که در زیر پوست به وجود می‌آید گفته می‌شود. در اکثر موارد منظور از خال نقاط صاف قهوه‌ای یا مشکی است که کمی برجسته هستند. نوع سلول‌های تشکیل دهنده این نقاط می‌تواند ماهیت دقیق آنها را مشخص کند به عنوان مثال خالی که از ملانویست‌ها‌ی خوش خیم تشکیل شده است، ملانوسیت نوی نام دارد اغلب، افراد میانسال دچار ضایعات قهوه‌ای فلس مانند می‌شوند که کراتوز سبورئیک نام دارد. کراتوز سبورئیک به رشد خوش خیم سلول‌های پوست گفته می‌شود که در اکثر موارد به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شوند اما ممکن است رنگ آنها از قهوه‌ای روشن تا سیاه متغیر باشد. این تومورها می‌توانند در سایزهای مختلف از یک سانتیمتر تا دو و نیم سانتیمتر دیده شوند که ممکن است اندازه آنها از یک پاک کن بزرگتر باشد . برخی از این ضایعات پوستی به صورت لکه‌های قهوه‌ای صاف نمایان می‌شوند که نمی‌توان به راحتی آنها را از لنتی جینز تفکیک کرد این ضایعات به تدریج بزرگ و برجسته می‌شوند انگار که یک چسب روی پوست قرار داده شده است یا آنکه یک قطره از موم شمع روی پوست چکیده است . کراتوز سبورئیک همانند کک و مک در همه نقاط بدن ایجاد می‌شوند این عارضه در نقاطی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند به وجود می‌آیند اما امکان ایجاد آنها در نقاطی که توسط لباس پوشانده می‌شوند نیز وجود دارد. این عارضه در ابتدا به آرامی رشد می‌کند و به تدریج به توده‌های برجسته تبدیل می‌شوند و در نهایت ضخامت آنها افزایش می‌یابد و سطح آنها برجسته و زبر می‌شوند کراتوز سبورئیک معمولا پس از۴۰سالگی شیوع بالایی دارد . تقریبا همه افراد در طول زندگی خود چند مورد از این عارضه را تجربه می‌کنند گاهی اوقات از این عارضه تحت عنوان صدف دوران پیری یاد می‌شود.


tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *