instagram
telegram
phone

جوش و آکنه ی صورت:روش های مختلف درمان انواع جوش با بررسی علت بروز

کاشت-ابرووغغو-269
کاشت ابروی طبیعی
۱۱ مرداد ۱۳۹۵
کد تخفیف لیزر موهای زائد
۱۳ مرداد ۱۳۹۵

جوش و آکنه ی صورت:روش های مختلف درمان انواع جوش با بررسی علت بروز

اکنه
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

آکنه نوعی بیماری پوستی است که فولیکول‌های موی صورت، قفسه سینه و کمر را تحت تاثیر قرار داده و بیشتر در طی دوره بلوغ و در بین نوجوانان به‌غیر از انسان‌های عصر حجر که در انزوا زندگی می‌کردند مشاهده می‌شود.با وجود این‌که باکتری نقش عمده‌ای در شکل‌گیری جوش و آکنه دارد اما باید خاطر نشان کرد که این عارضه پوستی ناشی از باکتری نیست. پیدایش جوش و آکنه در اواسط تا اوخر ۲۰ سالگی در صورت و بدن برخی زنان شرایط غیرطبیعی نیست. آکنه‌ها به اشکال مختلف روی پوست نمایان می‌شوند:

 • جوش‌های زیر پوستی و منافذ بسته ( کومدون) که به جوش‌های سرسیاه یا سرسفید معروف هستند.
 • برجستگی‌های قرمز رنگ و حساس به لمس که به جوش‌های متورم کوچک معروف هستند
 • پاسچول ( جوش‌های متورم و پر از چرک که شبیه جوش‌های سر سفید هستند با این تفاوت که یک حلقه قرمز رنگ اطراف برآمدگی وجود دارد)
 • کیست ( جوش و دمل‌های عمیق)

با تهیه بدون نسخه محصولات موجود در داروخانه‌ها و لوازم آرایش فروشی‌ها می‌توان آکنه را درمان نمود. اما با این وجود در موارد حاد بهتر است جهت دریافت گزینه‌های درمانی بهتر و مناسب‌تر با یک پزشک مشورت کرد.

ما در کلینیک سیب سرخ روش‌های متعددی را برای درمان جوش و آکنه ارائه می‌دهیم تا این ناراحتی‌ها با موفقیت درمان شود و جای آن‌ها بر روی پوست باقی نماند. روش‌های درمانی ما بر از بین بردن باکتری‌های پوستی عامل ایجاد جوش و آکنه استوار است تا احتمال بروز مشکل در آینده از بین برود و جوش‌ها دوباره روی صورت، سینه و پشت بدن خودنمایی نکند. متخصصان پوست کلینیک سیب سرخ پس از معاینه دقیق پوست، برنامه درمانی خاصی را متناسب با شرایط و نیازهای منحصر به فرد هر بیمار طراحی می‌کنند. متخصصان پوست مجرب کلینیک درمان‌های گوناگون تخصصی و مؤثری را برای از بین بردن جوش و آکنه به بیماران ارائه می‌دهند تا ناراحتی به خوبی مدیریت شود. بنابراین اگر می‌خواهید سلامت و شادابی پوست خود را بازیابید برای دریافت وقت مشاوره رایگان و در میان گذاشتن مشکل خود با برجسته‌ترین پزشکان کشور با کلینیک سیب سرخ تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی موجب آکنه می‌شوند؟


چه عواملی موجب آکنه می‌شوند؟

آکنه ناشی از یک عامل نیست. هنگامی که غده سباسه( چربی) متصل به فولیکول‌های مو، در دوره بلوغ یا به دلیل تغییرات هورمونی تحریک می‌شوند جوش‌های هورمونی روی صورت و بدن نمایان می‌شوند. سبوم (چربی) ماده طبیعی است که نقش چرب نگهداشتن پوست و حفاظت از آن را برعهده دارد.با افزایش چربی، رشد سلول‌های پوستی تحت تاثیر قرار گرفته و منافذ فولیکولی بسته می‌شوند. اگر منفذ پوستی توسط لایه نازکی از پوست پوشیده شود، به‌صورت جوش سرسفید و اگر روی منفذ پوستی باز باشد و درمعرض هوا قرار بگیرد به صورت جوش سرسیاه ظاهر می‌شود. فولیکول موی بسته شده به تدریج بزرگتر شده و به شکل برجستگی در می‌آید.با بزرگ شدن فولیکول، دیواره‌ی جوش ترکیده و موجب می‌شود مواد  محرک و باکتری‌ پوست طبیعی به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کرده و درنهایت منجربه عفونت ‌شود. التهاب در نزدیکی سطح پوست موجب تاول چرکی میشود. هرچه التهاب عمیق‌تر باشد منجربه تشکیل پاسچول ( جوش متورم و چرکی) می‌شود. اگر التهاب بهبود نیابد و همچنان عمیق‌تر شود می‌تواند تبدیل به کیست شود. در این قسمت به معرفی برخی از عواملی می‌پردازیم که معمولا نقشی در شکل‌گیری آکنه و جوش ندارند:

غذا

اولیاء معمولا به نوجوانان توصیه می‌کنند که از خوردن پیتزا، غذاهای چرب و سرخ کردنی و غذاهای ناسالم خودداری کنند. با وجود این‌که این نوع خوراکی‌ها برای سلامت عمومی بدن خوب نیستند اما نقش در شکل‌گیری آکنه و جوش ندارند. با این‌که برخی از مطالعات اخیر رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات بالا، شیر و شکلات خالص را در افزایش آکنه بی تاثیر نمی‌دانند اما این یافته‌ها درحد فرضیه‌ هستند و اثبات نشدند.

خاک

جوش‌های سرسیاه ناشی از اکسیده شدن چربی هستند نه خاک. تعریق موجب آکنه نمی‌شود و در حقیقت به دلیل فعالیت غدد کاملا مجزا در پوست تولید می‌شود. لازم به ذکر است که شستن زیاد پوست موجب خشکی و تحریک پوست می‌شود.

استرس

برخی افراد با مشاهده جوش‌های روی صورت و بدن خود ناراحت می‌شوند و با انگشتان خود آن‌ها را تحریک کرده و موجب ماندگاری بیشتر جوش‌ها می‌شوند. شایان ذکر است که استرس نقشی در ایجاد جوش و آکنه ندارد.

وراثت

اگر یکی از والدین در گذشته آکنه شدیدی داشته کنترل این ناهنجاری پوستی به‌مراتب در فرزند دشوارتر خواهد شد.

فشار

در برخی افراد فشار ناشی از کلاه، چانه‌بند، یقه، ساس بند و مواردی از این قبیل می‌تواند موجب تشدید جوش‌های صورت و بدن شود.

داروها

برخی از داروها ازجمله داروهای حاوی یدید، برمید، استروئیدهای خوراکی و تزریقی( پردنیزون تجویزی) دلتازون، اورازون، پردنیزون ام و لیکوئید پرد(یا استروئیدهایی که بدنسازان و ورزشکاران استفاده می‌کنند) ممکن است موجب تشکیل و یا تشدید جوش شوند. داروهای ضدتنشنج و لیتیوم ( اسکالیت و لیتوبی) از داروهای دیگری هستند که ممکن است موجب بروز چنین ناهنجاری پوستی شوند. اما باید خاطر نشان کرد که هیچ ارتباطی بین بیشتر موارد آکنه و مصرف داروها وجود ندارد.

شغل

برخی از مشاغل که با محصولات صنعتی نظیر روغن برشکاری سر و کار دارند ممکن است موجب بروز جوش و آکنه شوند.

لوازم آرایش

برخی از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست موجب بسته شدن منافذ پوستی می‌شوند. هنگام انتخاب بسیاری از برندهای محصولات مراقبت از پوست که در بازار موجود هستند بهتر است ابتدا نگاهی به مواد تشکیل دهنده آن‌ها بیندازیم و محصولاتی را انتخاب کنیم که  اولا: پایه آب داشته باشند  و بعد این‌که مناسب پوست‌هایی باشند که دارای آکنه هستند. محصولات بهداشتی  آبرسان پوست معمولا بهترین انتخاب برای پوست‌هایی هستند که آکنه و جوش دارند.

طبقه‌بندی شدت آکنه


طبقه‌بندی شدت آکنه

اگر پزشک متخصص پوست، ناهنجاری آکنه ولگاریس – نام پزشکی که برای آکنه رایج بکار می‌رود-  را تشخیص دهد این بیماری پوستی را بر اساس درجه و شدت انواع آن تقسیم بندی می‌کند:

 • درجه یک: خفیف‌ترین درجه آکنه است. افرادی که جوش درجه یک دارند ممکن است کومدون‌های بسته ( جوش سرسیاه یا سرسفید) یا جوش‌های کوچک روی صورت و بدن خود داشته باشند. آکنه درجه یک با التهاب خفیف توام است. این قبیل جوش‌ها آسیبی نمی‌رسانند و ظاهر آن‌ها قرمز رنگ نیست.
 • درجه دو: این نوع آکنه شدت متوسط دارد. در این حالت علاوه‌بر تعداد زیادی جوش سرسیاه و سرسفید، جوش‌های چرکی نیز مشاهده می‌شود. جوش‌های درجه دو شایع‌تر از جوش‌های درجه یک هستند و ممکن است به پاپول، پاسچول و جوش‌های آلوده به باکتری تبدیل شوند.
 • درجه سه: بیماران مبتلا به این نوع از آکنه اغلب از التهاب زیاد رنج می‌برند. پوست این افراد نسبت به لمس حساس و دردناک است. در صورت این افراد معمولا تعداد زیادی پاپول، پاسچول و همچنین ندول ( جوش‌های دردناک و عمیق) مشاهده می‌شود.
 • درجه چهار: شدیدترین نوع آکنه است. در صورت و بدن افراد مبتلا به آکنه درجه چهار تعداد زیادی پاپول، پاسچول، ندول و کیست‌های چرکی مشاهده می‌شود. آکنه شدید در قسمت‌های مختلف بدن نظیر کمر و قفسه سینه نمایان می‌شوند. اگر این نوع آکنه به‌درستی درمان نشود با جای زخم و آسیبی که روی پوست به جا می‌گذارد آسیب دائمی به پوست وارد می‌کند.

بیماری‌ها و امراضی که می‌توانند موجب بدترشدن آکنه شوند


بیماری‌ها و امراضی که می‌توانند موجب بدترشدن آکنه شوند

سندروم تخمدان پلی کیستیک: این بیماری ناشی از اختلالات هورمونی در تخمدان زنان است. تغییر در هورمون زنان می‌تواند میزان تولید آندروژن را افزایش دهد. افزایش سطوح آندروژن می‌تواند سطوح استروژن را تحت تاثیر قرار داده و بدن را به تولید سبوم بیشتر تحریک کند. سبوم ماده‌ای چسبنده و روغنی است و موجب بسته شدن منافذ می‌شود. این اختلالات هورمونی می‌تواند منجربه تشکیل کیست‌های دردناک، تغییرات پریود، مشکلات ناباروری، بیماری قلبی، دیابت و بیماری‌های پوستی نظیر آکنه شود. طبق یکی از تحقیقات انجام شده ۲۷% از زنانی که صورت و بدنشان جوش می زند به بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. این افراد بیشتر در معرض التهاب قرار دارند. همانطور که می‌دانید التهاب موجب بدتر شدن آکنه می‌شود

هیپرپلازی آدرنال: با وجود این‌که چنین ناهنجاری نادر است اما افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از آکنه شدید رنج ببرند. تجمع بافت چربی از مواردی است که  در افراد مبتلا به بیماری هیپرپلازی آدرنال مادرزادی رخ می‌دهد.

دستیابی به تشخیص آکنه


پزشک یا متخصص مراقبت از پوست در طول جلسه مشاوره‌ی مراقبت از پوست، بعد از معاینه فیزیکی بیمار، ممکن است درباره سوابق پزشکی بیمار، جوش‌هایی که در گذشته روی صورت و بدن بیمار بوده و جوش و آکنه‌های فعلی سوالات مختلفی را بپرسد. پزشک جهت تشخیص تاثیر هورمون‌ها در بروز چنین ناهنجاری پوستی چرخه قاعدگی بیمار را ارزیابی خواهد کرد.برخی از علائم و بررسی‌های انجام شده ممکن است موجب کشف برخی مشکلات سلامتی نهفته در بیمار شود که نیاز به طرح درمان متفاوت دارند. در چنین شرایطی، پزشک یا متخصص پوست آزمایشات مختلفی را انجام خواهد داد تاهرگونه بیماری یا امراضی که ممکن است موجب بیماری پوستی شوند را پیشگیری نماید. پیشتازهای استروئیدی آدرنال و میزان متابولیسم موجب اختلال در آندروژن‌ها می‌شوند. افزایش آندروژن ممکن است منجربه افزایش سبوم و درنهایت تشکیل آکنه شود.

انتخاب درمان مناسب آکنه برای شما


درمان‌های موضعی که شامل کرم و پماد هستند را می‌توان مستقیما روی پوست استفاده کرد. برخی از درمان‌های موضعی عبارتند از:

 • کرم آنتی بیوتیک: این کرم‌ها موجب از بین رفتن باکتری‌های محبوس در زیر پوست می‌شوند.
 • رتینوئیدها: این داروها از ویتامین A تهیه شده و به بازکردن منافذ بسته کمک می‌کنند.
 • اسید سالیسیلیک تجویزی: این نوع دارو به خشک شدن چربی زیاد کمک کرده و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد.

برخی افراد ممکن است داروهای موضعی را به‌عنوان درمان اولیه و یا در کنار داروهای خوراکی مصرف نمایند. در درمان جوش‌های شدید، درمان‌های موضعی به تنهایی خیلی موثر نیستند.

درمان جای جوش و آکنه

جای جوش و آکنه یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی ضایعات پوستی است. تقریبا ۹۵% از بیماران تا حدودی جای جوش و آکنه را در صورت خود دارند. خوشبختانه امروزه درمان‌های جدید زیادی وجود دارند که به کاهش لکه‌های پوستی و از بین رفتن اسکار ناشی از آکنه و جوش (جای جوش و آکنه) کمک می‌کنند.

تزریقات پوستی

تزریقات پوستی

تزریقات پوستی یک از شایعترین روش‌های درمان و کاهش جای جوش‌های عمیق صورت است. بسیاری از متخصصین پوست و جراحان زیبایی این نوع تزریقات پوستی را انجام می‌دهند. تعداد و کیفیت مواد پرکننده صورت که تا حدودی جای جوش را از بین می‌برند درحال افزایش است. فیلرهای پوستی، بدن را به تولید کلاژن تحریک کرده و موجب صاف شدن پوست می‌شوند. با وجود این‌که تاثیرات ناشی از تزریقات فیلرها خیلی سریع خود را نشان می‌دهند اما موقت بوده و تقریبا ۳ تا ۹ ماه بعد از تزریق ماندگاری دارند.

سابسیژن

سابسیژن

سابسیژن نوعی عمل جراحی است که در طی آن متخصص پوست با ابزار تیزی شبیه چاقوی جراحی یا سوزن‌های کوچک مخصوص تزریق زیر پوستی جای جوش را از بین می‌برند. در این روش رشته‌های فیبری موجود در بافت اسکار تجزیه شده و تنش بین لایه‌های خارجی و میانی پوست که موجب فرورفتگی و چاله در صورت شده از بین می‌رود. این روش درمانی به جراحی برشی زیرجلدی معروف است.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی ممکن است در خانه،  در مطب و توسط پزشک زیبایی و یا متخصص پوست انجام شود. پیلینگ یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی است که برای رهایی از شر جای جوش و آکنه بکار می‌رود. لایه‌برداری شیمیایی با استعمال اسید ملایم در سطح پوست انجام می‌شود. هر چه سطح اسید بالاتر باشد لایه‌برداری پوست عمیق‌تر خواهد بود. در این روش با از بین رفتن لایه‌های بیرونی و آسیب دیده، لایه‌های زیرین سلول‌های پوستی نمایان می‌شوند. پیلینگ به‌طور چشمگیر موجب از بین رفتن جای جوش و آکنه می‌شود.

پانچ صورت

پانچ صورت روشی موثر در درمان اسکارهای چکشی است. این نوع ضایعات پوستی لبه‌های نامنظم و نامشخص دارند. متخصصین پوست می‌توانند جای این نوع جوش‌ها را از طریق جراحی و بخیه‌ ترمیم کنند. در این روش، پزشک سوزن دستگاه پانچ را به محل اسکار فشار داده وسپس آن را رها می‌کند و بافت اطراف زخم را می‌کشد. این کار باعث می‌شود فرورفتگی جای جوش که از قبل روی صورت وجود داشته به شکل زیبا برطرف شوند. اگر جای برش خفیف جراحی روی پوست صورت باقی بماند ممکن است به‌صورت مجزا و جداگانه ارزیابی و لایه‌برداری شود.

درمان‌های لیزری

درمان‌های لیزری ( درمان جای جوش با لیزر) غیرتهاجمی هستند و برای افرادی که دوست دارند از شر جای جوش‌های صورت و بدن خود راحت شوند انتخاب مناسبی است. درمان با لیزر یک روش کاملا سریع است ( در طی چند جلسه انجام می‌شود) و با درد خفیف و دوره بهبود کوتاه همراه است. در این روش، موج طویلی از انرژی نور با  شدت بالا منتشر شده و به لایه‌های پوست نفوذ می‌کند. از مزایای درمان‌های لیزری می‌توان به: تحریک کلاژن سازی، افزایش میزان بازسازی سلول‌ها  و سفت شدن پوست اشاره کرد. درمان‌های لیزری در مجموع ۴ نوع هستند: لیزر فرکشنال، دی اکسید کربن، اربیوم و پیکسیلیشنیک متخصص مجرب پوست می‌تواند به خوبی تشخیص دهد که کدام نوع درمان مناسب پوست بیمار است.

درم ابریژن

درم ابریژن

درم ابریژن سابقا یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان جای جوش و آکنه بود اما با ظهور تکنولوژی و استراتژی‌های جدید این روش امروزه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در روش درم ابریژن، ابتدا پوست بی‌حس و منجمد شده، سپس یک ابزار تیز و مخصوص با حرکت آرام و چرخشی خود روی سطح پوست لایه بالایی سطح پوست را صاف می‌کند.

درمان‌های خانگی و پیشگیری


بهتر است درمان‌های خانگی درکنار درمان‌های تجویزی استفاده شوند نه به جای آن‌ها. درمان‌های خانگی برای رفع جای جوش و آکنه عبارتند از:

استفاده از سرکه سیب

بسیاری از افراد به‌دلیل خواص ضدباکتری سرکه سیب از آن به‌عنوان درمان خانگی استفاده می‌کنند. برخی بر این باورند که سرکه سیب ممکن است باکتری موجود در آکنه را هدف قرار داده و به التیام پوست کمک کند. برای انجام این نوع درمان کافیست مقداری سرکه سیب را با آب گرم رقیق کرده و روی پوست آسیب دیده بمالید.

روغن زیتون

طبق توصیه برخی افراد، برای کاهش جای جوش بهتر است صورت را با روغن زیتون پاک کرد. طبق نظرات ارائه شده، روغن زیتون به چربی اضافی پوست افزوده شده و باعث می‌شود چربی از منافذ پوست بیرون بزند. تصور بر این است که این روش از بسته شدن منافذ پیشگیری کرده و موجب کاهش جوش‌ها می‌شود.

کاهش استرس

هرومون‌های استرس در بدن ممکن است موجب آکنه شوند. به همین دلیل، تمرکز، مراقبه یا یوگا ممکن است در کاهش آکنه موثر باشند. این فعالیت‌ها با کاهش سطح استرس بدن به بهبود ظاهر کمک می‌کنند.

نکات مراقبت از پوست

نکات مراقبت از پوست

رعایت نکات زیر به حفظ پاکی و کاهش جوش‌های صورت کمک می‌کنند:

 • شستن صورت ۲ بار در طول روز
 • شستن صورت بلافاصله بعد از ورزش
 • پاک کردن آرایش قبل از خواب
 • استفاده از مرطوب کننده سبک
 • استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب
 • اجتناب از دست زدن به صورت
 • شستن دست‌ها قبل از آرایش صورت

برای کاهش جای جوش، بهتر است از بروز جوش پیشگیری کرد. فشردن جوش‌ها باعث التهاب بیشتری شده و ممکن است موجب شود جای جوش روی صورت باقی بماند.

سوالات متداول درباره درمان آکنه


آیا ترکاندن جوش‌ها روش خوبی است؟

خیر. توصیه می‌شود از ترکاندن جوش‌ها خودداری کنید. این کار باعث گسترش باکتری به اطراف می‌شود. با این روش نه تنها در طی یک شب از شر جای جوش و آکنه خلاص نمی‌شوید بلکه اینکار ممکن است به سادگی باعث بدتر شدن جوش‌ها شود. اگر احساس می‌کنید که با ترکاندن جوش خیلی سریع می‌توانید از شر آن راحت شوید بهتر است از وسایل استریل شده استفاده کرده و قبل و بعد از آن دست و صورت خود را خوب بشویید.

چطور می‌توانم آکنه‌ها را از بین ببرم؟

برای این‌که بتوان به‌درستی و بدون آسیب رساندن به پوست، آکنه را از بین برد باید هر روز صورت خود را پاکسازی کرد. درمانی را انتخاب کنید که بدون آسیب رساندن به پوست به‌طورموثر و آهسته باعث از بین رفتن جوش ‌شود.

آسیب‌های آکنه کدامند؟

داشتن اطلاعات کافی درباره آسیب‌های ناشی از آکنه و این‌که چگونه می‌توان به‌طور صحیح آن را درمان کرد نکته بسیار مهمی است که باید به خاطر سپرد. وقتی منافذ پوست با سبوم، سلول‌های مرده و باکتری پر می‌شوند این ترکیب موجب التهاب و در نهایت تشکیل جوش‌های دردناک می‌شوند.

چگونه می‌توانم از شر لکه‌های سیاه ناشی از آکنه راحت شوم ؟

لکه‌های تیره ناشی از جای جوش اغلب به دلیل تغییراتی هستند که در رنگدانه پوست رخ می‌دهد. رعایت مراحل و نکات ضروری که در این قسمت معرفی می‌کنیم کمک می‌کنند تا از شر لکه‌های تیره رنگ جای جوش و آکنه خلاصی یابیم:

 • صبوری کنید. لکه‌های تیره معمولا با گذشت زمان از بین می‌روند.
 • از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و زیاد درمعرض نور آفتاب قرار نگیرید.
 • لایه‌برداری شیمیایی را انجام دهید.
 • از سفیدکننده پوست استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از به جای ماندن جای جوش و آکنه، روزانه از محصولات bioclarity استفاده کنید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”


tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *