علت و درمان پف زیر چشم

13862704641

پف زیر چشم که می تواند به شکل ورم خفیف، کبودی یا افتادگی پوست زیر چشم در افراد مشاهده شود، آخرین چیزی است که اکثر افراد می خواهند با آن در آینه روبرو شوند. با وجودی که پف زیر چشم می تواند ناراحت کننده یا خجالت آور باشد، معمولاً این شرایط فقط یک مشکل زیبایی موقت است و به ندرت نشانه ای از ایجاد مشکلات جدی در ارتباط با سلامتی فرد می باشد.

علت ها و دلایل

موارد زیر می توانند علت پف زیر چشم باشند:
•    مسائل ارثی
•    تجمع مایع زیر پوست به خاطر تغییرات آب و هوا یا ایجاد تغییر در سطح هورمون ها
•    آلرژی یا ورم پوست، به خصوص اگر پف زیر چشم با قرمز شدن و احساس خارش همراه باشد
•    مصرف داروهای خاص

ورم زیر چشم می تواند زمانی ایجاد شود که بافت های این ناحیه از بدن سفتی خود را از دست بدهند. هنگامی که این شرایط ایجاد می شود، عضلات زیر چشم می توانند دچار افتادگی شده و بافت های چربی متورم می شوند. این شرایط می تواند در نتیجه خستگی، آلرژی، ورم، یا چاقی نیز ایجاد شود، اما در اکثر مواقع این شرایط به خاطر فرآیند افزایش سن در افراد مشاهده می شود. هنگامی که فرد جوان است، عضلات و پوست می تواند بافت چربی را در محل خود در پوست نگه دارد و به این ترتیب یک ظاهر سفت و هموار برای پوست ایجاد می شود. به هر حال با افزایش سن، پوست سطح کلاژن و سفتی خود را از دست می دهد. هنگامی که این شرایط اتفاق می افتد، پوست و عضلات به تدریج دچار افتادگی می شوند. به این ترتیب هر چه بافت چربی بیشتری در ناحیه زیر چشم ها وجود داشته باشد، وزن بیشتری در این ناحیه از بدن وجود داشته و پوست بیشتر به سمت پایین کشیده می شود. در نتیجه پف چشم  باعث می شودپوست دچار افتادگی بیشتر واز حالت عادی خارج شود و حتی می تواند بافت چربی بیشتری را در خود جمع کند. به این ترتیب چرخه فرآیند ایجاد افتادگی پوست  و نیاز به درمان پف زیر چشم ، بطور مداوم ادامه پیدا خواهد کرد.

راه ها و روش های درمان

روش های اصلی مورد استفاده برای اصلاح و درمان پف زیر چشم در این کلینیک به شرح زیر هستند:

•    تزریق اسید هیالورونیک در بخش های فرو رفته پوست
•    لیزر درمانی
•    عمل جراحی زیبایی بلفاروپلاستی

تزریق ژل 

ناودان اشک یک ناحیه فرو رفته در زیر چشم و کنار بینی است. این فرو رفتگی با افزایش سن در نتیجه افتادگی پوست و چربی سطحی زیر آن تشدید می شود. با بالا رفتن سن این فرو رفتگی می تواند باعث ایجاد ورم زیر چشم و ایجاد حلقه های تیره و سیاهی زیر چشم شود. در این کلینیک از تکنیک ایجاد سوراخ های دقیق در این ناحیه و تزریق ژل در بالای استخوان اربیتال برای رفع پف چشم استفاده می شود. به این ترتیب تزریق های متعدد برای وارد کردن مقادیر به نسبت کم ژل در این ناحیه انجام شده و سپس وضعیت ژل ها به دقت ماساژ و حالت داده می شود.یکی از روش های درمان قطعی پف زیر چشم، تزریق ژل است. این روش درمانی فقط به حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد و نتایج حاصل از آن برای بیمار شگفت انگیز می باشد. این روش درمانی  علت کبودی زیر چشم می تواند باعث جوان شدن ظاهر خسته صورت بطور موثر در مقایسه با سایر روش های درمانی شود و نتایج آن از ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام و ماندگاری دارد.

مزایا این روش در مقایسه با جراحی

برای استفاده از این روش ابتدا وضعیت کلی بیمار قبل از تصمیم گیری درباره مناسب بودن این روش بررسی می شود. بسیاری از بیماران که قبلاً تصور می شد برای رفع مشکل آنها فقط می توان از عمل جراحی پلک چشم استفاده کرد، از نتایج حاصل از این روش شگفت زده شده و بیان کرده اند این روش درمانی سریع و راحت توانسته مشکل آنها را بر طرف نماید. به هر حال، هنوز بسیاری از بیماران وجود دارند که استفاده از این روش برای آنها امکان پذیر نیست و لازم است هنوز برای آنها از عمل جراحی استفاده شود. مزایای ناشی روش تزریق ژل در مقایسه با عمل جراحی، متعدد و به شرح زیر هستند:
•    عدم باقی ماندن جای زخم جراحی بر روی صورت
•    عدم نیاز به بی هوشی عمومی
•    عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان. در واقع این روش از بین بردن پف زیر چشم در یک روز انجام می شود و افراد بیمار معمولاً می توانند در همان روز فعالیت های عادی خود را مجدداً شروع نمایند.
•    عدم نیاز به مرخصی کردن از محل کار
•    دستیابی به نتایج بهتر در مقایسه با عمر جراحی در بسیاری از موارد.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک می تواند پوست و چربی اضافی اطراف چشم ها را خارج کرده و وضعیت عضلات این ناحیه از بدن را اصلاح نماید. برای عمل جراحی پلک بالا، جراح شکاف هایی در خطوط و شیارهای طبیعی پلک و خطوط لبخند در گوشه چشم ایجاد می کند. در پلک پایین، شکاف های مورد نیاز معمولاً بطور دقیق زیر مژه ها ایجاد می شود. این شرایط به معنی این است که جای زخم در شیارهای طبیعی قرار گرفته و به این ترتیب تا حد ممکن از دید سایرین پنهان می ماند. در صورتی که فقط چربی اضافی و نه پوست از این ناحیه برداشته شود، می توان شکاف های مورد نیاز را در داخل پلک پایین و بدون باقی ماندن هر گونه علائم آشکار از آن ایجاد کرد.

بلفاروپلاستی به حدود یک یا دو ساعت زمان نیاز دارد و این زمان در صورتی که فقط عمل جراحی بر روی یکی از پلک های پایین یا بالا انجام شود، به نسبت کمتر است. این روش درمانی را می توان تحت بی هوشی عمومی انجام داد، به این معنی که بیمار در طول درمان در حالت خواب به سر می برد. علاوه بر این می توان نواحی اطراف چشم را با استفاده از دارو به صورت موضعی بی حس کرد. به این ترتیب بیمار در طول درمان بیدار خواهد بود. در صورت نیاز لازم است برای انجام این عمل جراحی چند روز برای استراحت و ریکاوری از محل کار مرخصی گرفته شود.

بیمار می بایست انتظار ایجاد کبودی و ورم را تا سه هفته پس از عمل جراحی داشته باشد. مشابه سایر انواع عمل های جراحی زیبایی، مهم است که بیمار انتظارات واقع بینانه قبل از تصمیم گیری درباره استفاده از این روش درمانی داشته باشد. در این حالت جراح به بیمار توضیحات لازم را درباره نتایج مورد انتظار پس از درمان خواهد داد و درباره خطرات و روش های جایگزین احتمالی برای این روش درمانی با بیمار صحبت خواهد کرد.  

جراحی لیزر پلک

افراد متقاضی می توانند از جراحی لیزر پلک برای هر یک از پلک های پایین یا بالای خود به صورت جداگانه یا همراه با یکدیگر استفاده کنند. به هر حال، اکثر بیماران می توانند به نتایج شگفت انگیز و ظاهر متقارن در صورت خود هنگامی دست پیدا کنند که این عمل جراحی بر روی هر دو طرف صورت بطور همزمان انجام شود. این روش درمانی سر پایی تحت بی حسی موضعی در طول مدت تقریبی یک ساعت انجام می شود. همچنین فرد می تواند بلافاصله پس از عمل جراحی به خانه باز گردد.

امروزه جراحی لیزر پلک جایگزین روش استاندارد و قدیمی ایجاد شکاف مورد استفاده در بلفاروپلاستی شده است. به این ترتیب جراح از پرتوی لیزر برای ایجاد یک شکاف کوچک استفاده می کند و گاهی اوقات این شکاف در داخل پلک ایجاد می شود. این روش درمانی می تواند رگ های خونی را سوزانده و به این ترتیب کبودی، خون ریزی، تغییر رنگ، و ورم کمتر برای بیمار در مقایسه با روش جراحی قدیمی پلک ایجاد کند و دوره ریکاوری این روش در مقایسه با جراحی قدیمی سریع تر می باشد. به این ترتیب بافت های چربی از محل خارج شده و شکاف ها با بخیه های ریز بسته می شوند. در نهایت این بخیه ها پس از گذشت ۱۰ روز کشیده خواهند شد.

پس از عمل جراحی، درد بیمار می بایست در سطح حداقل باشد. با توجه به اینکه لیزر می تواند رگ های خونی و انتهای عصب را سوزانده و مهر و موم نماید، بیمار می بایست با ناراحتی یا کبودی بسیار کمتر پس از این درمان که درمان قطعی پف زیر چشم است مواجه شود. در این حالت بیمار می تواند فعالیت های عادی خود را با گذشت فقط ۳ تا ۷ روز از درمان مجدداً شروع نماید. همچنین جای زخم باقی مانده در این حالت بسیار کوچک و ریز است و در داخل شکاف ها و شیارهای طبیعی پلک های بالا مخفی می شود. در بسیاری از موارد هنگامی که این عمل جراحی بر روی پلک پایین انجام شود، هیچگونه جای زخم آشکار از آن باقی نخواهد ماند. پس از عمل جراحی برای رفع پف زیر چشم، فرد بیمار می تواند ظاهر جوان و شادابی در صورت خود داشته باشد.اطلاعات و مقالات سایت فقط جهت اطلاع‌رسانی و افزایش اطلاعات عمومی مردم عزیز است
و لزوما به معنی ارائه این خدمات در کلینیک سیب سرخ نیست


tamas++-new

مشاوره-تلگرام