instagram
telegram
phone

درمان زگیل و ازبین بردن آن

درمان و رفع سلولیت(تجمع چربی و فرو رفتگی پوست ران)
۲ شهریور ۱۳۹۴
tratamiento_anddddddddddddtiojeras-(1)
گودی،سیاهی و تیرگی زیر و دور چشم : درمان قطعی و علت
۲ شهریور ۱۳۹۴

درمان زگیل و ازبین بردن آن

dd
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

dd

زگیل ها زائده های پوستی هستند که در نتیجه عفونت ناشی از ویروس پاپلیوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. زگیل های پوستی به شدت واگیر دار هستند و در نتیجه مجموعه متنوعی از مکانیزم ها همچون تماس مستقیم، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. زگیل ها معمولاً بر روی اعضای خاص بدن (همچون دست ها یا پاها) ایجاد می شوند و در اکثر مواقع به سایر نقاط بدن گسترش پیدا نمی کنند. بسیاری از زگیل ها از جمله زگیل صورت جنبه موقت داشته، اما بعضی از آن ها مثل زگیل های مقاربتی به دوام و ماندگاری طولانی مدت مشهور هستند.

دلیل اصلی برای درمان زیگیل ها حذف علائم ایجاد شده (شامل بر طرف کردن مشکلات زیبایی) و در نهایت درمان زگیل است. اگر زگیل درمان نشده به حال خود رها شود، همواره امکان دارد زگیل به خودی خود درمان شود، وضعیت آن بدون تغییر باقی بماند، یا اندازه و تعداد زگیل ها در بدن افزایش پیدا کند.

انواع زگیل

 • زگیل های گنبد مانند: این نوع زگیل ها معمولاً در پشت انگشتان دست، انگشتان پا، و زانوها تشکیل می شوند.
 • زگیل های موزائیکی: این نوع زگیل ها کوچک بوده و به صورت دانه های ریز می توانند به صورت تعدادی بر روی ناحیه کف پا یا دست ها تشکیل شوند.
 • زگیل های مسطح: این نوع زگیل ها کوچک، مسطح، و به رنگ جوش هستند و می توانند به صورت تعدادی بر روی یک نقطه از بدن (برای مثال صورت، بازوها، یا کشاله ران) تشکیل شوند.
 • زگیل های کف پا: این نوع زگیل ها در ناحیه پا و بطور خاص کف پا مشاهده می شوند.
 • زگیل های ناخن: این نوع زگیل ها در زیر ناخن یا اطراف آن تشکیل می شوند.
 • زگیل های نخ مانند: این نوع زگیل ها به صورت یک ساقه بلند و اغلب روی پوست صورت ایجاد می شوند.
 • زگیل های تناسلی: این نوع زگیل ها از طریق آمیزش و تماس جنسی در نواحی اطراف آلت مردانه، واژن یا مقعد تشکیل می شوند.

علائم و نشانه ها

زگیل ها اغلب به رنگ پوست هستند و سطح آنها در هنگام تماس خشک می باشد. با این وجود گاهی اوقات زگیل ها می توانند تیره، مسطح، و نرم باشند. ویروس پاپلیوم انسانی می تواند از طریق خراش یا زخم های کوچک ایجاد شده بر روی پوست به بدن وارد شود. این شرایط می تواند توضیح دهد چرا زگیل ها اغلب در اطرف ناخن ها که پوست، اغلب خشک یا ترک خورده است، مشاهده می شوند. پس از وارد شدن ویروس به بدن، فرآیند تولید مجدد سلول های پوستی سرعت بیشتری پیدا می کند. این شرایط می تواند برآمدگی هایی بر روی پوست ایجاد کند که کمی ضخیم تر از پوست اطراف زگیل می باشد.

دانستنی های مهم درباره زگیل های تناسلی

امروزه بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپلیوم انسانی شناسایی شده است. این ویروس عامل اصلی ایجاد زگیل در بدن انسان است و تقریباً تمام انواع آن باعث ایجاد زگیل های بی خطر بر روی دست ها یا پاها می شود. به هر حال، چند نوع خاص از این ویروس می تواند باعث ایجاد زگیل در ناحیه اندام های تناسلی یا اطراف آن شود. در زنان، این زگیل ها در اصطلاح تبخال تناسلی نامیده شده و می تواند باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شود که یک بیماری خطرناک و مرگ آور است. در صورتی که تصور می کنید به زگیل تناسلی مبتلا شده اید یا فکر می کنید در معرض ابتلا به این نوع زگیل هستید، لازم است بلافاصله با پزشک در این رابطه ملاقات نمایید.

چه کسانی به زگیل مبتلا می شوند؟

همه افراد می توانند دچار زیگیل شوند. بعضی افراد در مقایسه با سایرین در معرض خطر بیشتر ابتلا به زگیل در نتیجه ویروس پاپیلوم انسانی هستند. این افراد عبارتند از:

 • کودکان و خردسالان
 • افرادی که ناخن های خود را می جوند یا ریشه های ناخن خود را می کنند
 • افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند (نقص در سیستم دفاعی بدن خود دارند)

در افراد خردسال، زگیل ها اغلب بدون درمان زگیل پوستی خاص از بین می روند. به هر حال در صورت ابتلا به زگیل هایی که باعث وارد شدن آسیب یا ایجاد مشکل برای فرد شده یا به سرعت تکثیر می شوند، لازم است از خدمات یک متخصص پوست برای درمان زگیل استفاده شود.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل می شود؟

یک نوع خاص از ویروس ها به نام ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل می شود. احتمال مبتلا شدن به این ویروس در هنگام ایجاد بریدگی یا خراش بر روی پوست بیشتر می شود. این شرایط می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از کودکان به زگیل دچار می شوند. علاوه بر این زگیل ها بر روی نواحی خاص بدن که افراد آنها را تیغ می زنند بیشتر است. برای مثال در این رابطه می توان از ناحیه ریش در مردان و پاها در زنان نام برد. علاوه بر این امکان گسترش زگیل از یک نقطه از بدن به نقاط دیگر آن وجود دارد.

زگیل ها می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. در صورت دست زدن به زگیل امکان انتقال آن از فردی به فرد دیگر وجود دارد. بعضی افراد پس از دست زدن به وسایلی که متعلق به فرد مبتلا به زگیل است (مثل حوله) دچار زگیل می شوند. به هر حال، گاهی اوقات رشد کافی زگیل و قابل رویت شدن آن به چند ماه زمان نیاز دارد.

تشخیص

یک متخصص پوست می تواند با مشاهده زگیل ابتلا به آن را تشخیص دهد. در موارد نادر، ممکن است نیاز به نمونه برداری از پوست به منظور اطمینان از تشخیص پزشک وجود داشته باشد. در صورتی که متخصص پوست نیاز به نمونه برداری داشته باشد، پزشک یک بخش از زگیل را برداشته و آن را برای آزمایشگاه ارسال می کند. در آزمایشگاه، تکه نمونه برداری شده زیر میکروسکوپ بررسی می شود. نمونه برداری یک روش بررسی ایمن و سریع برای تشخیص ایجاد زگیل است. به همین خاطر نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد.

راه ها و روش های درمان

زگیل ها اغلب بدون درمان خاص از بین می روند. این شرایط بیشتر در افراد خردسال و کودکانی مشاهده می شود که دچار زگیل می شوند. در افراد بزرگسال، زگیل ها به سادگی یا به سرعتی که در کودکان مشاهده می شود، از بین نمی روند. هر چند اکثر زگیل ها بی خطر هستند، متخصص پوست می تواند این زگیل ها را درمان نماید.

در صورتی که زگیل به خودی خود با گذشت زمان از بین نرفت، زگیل باعث وارد شدن آسیب به بدن فرد شد یا تعداد زیادی زگیل بر روی بدن ایجاد شد، لازم است با متخصص پوست در این رابطه ملاقات شود. متخصص پوست از روش های مختلف برای درمان زگیل استفاده می کند. در این حالت روش درمان انتخاب شده بستگی به سن بیمار و سطح سلامت وی و نیز نوع زگیل تشکیل شده دارد.

متخصص پوست می تواند یکی از روش های زیر را برای درمان زگیل مورد استفاده قرار دهد:

 • کانتاریدین: متخصص پوست ممکن است برای درمان زگیل آن را در مطب خود با کانتاریدین آغشته کند. کانتاریدین می تواند باعث شود زیر زگیل یک تاول خاص ایجاد شود. با گذشته یک هفته پس از این کار، شما می توانید به مطب پزشک مراجعه کرده و پزشک زگیل مرده را از روی پوست شما جدا می کند.
 • سرما درمانی: برای بسیاری از انواع زگیل هایی که در افراد بزرگسال و نوجوانان ایجاد می شود، سرما درمانی (منجمد کردن) رایج ترین روش مورد استفاده برای از بین بردن زگیل است. این روش درمانی درد زیادی برای بیمار به همراه ندارد. سرما درمانی می تواند باعث ایجاد لکه های تیره در افرادی شود که پوست بدن آنها تیره است. همچنین در اکثر مواقع لازم است این روش درمانی چندین بار بر روی فرد تکرار شود.
 • جراحی الکتریکی و کورتاژ: جراحی الکتریکی (سوزاندن) یک روش درمانی مناسب برای زگیل های عادی، زگیل های نخ مانند، و زگیل های پا است. در روش کورتاژ زگیل با یک چاقوی تیز یا کوچک یا ابزار شبیه به قاشق تراشیده می شود. این دو روش اغلب به همراه یکدیگر برای درمان زگیل استفاده می شوند. در حقیقت متخصص پوست معمولاً قبل یا بعد از جراحی الکتریکی زگیل را می تراشد.
 • بریدن: پزشک ممکن است زگیل را در محل تشکیل آن بریده و قطع کند.

در صورتی که درمان زگیل دشوار باشد، متخصص پوست ممکن است یکی از روش های زیر را برای درمان آن مورد استفاده قرار دهد:

 • لیزر درمانی: لیزر درمانی یک روش مناسب برای درمان زگیل هایی است که به سایر روش های درمانی واکنش مناسب نشان نمی دهند. قبل از لیزر درمانی، متخصص پوست ممکن است زگیل را با استفاده از تزریق مواد مخصوص بی حس نماید.
 • لایه بردارهای شیمیایی: هنگامی که زگیل های مسطح بر روی پوست ایجاد می شود، معمولاً تعداد آنها زیاد است. به خاطر اینکه در این حالت زگیل های متعدد بر روی پوست ایجاد می شود، متخصص اغلب از روش لایه برداری شیمیایی برای درمان آنها استفاده می کند. به این ترتیب، به بیمار توصیه می شود از یک ماده لایه بردار به صورت روزانه در خانه استفاده نماید. داروی های لایه بردار شامل اسید سالیسیلیک، ترتينوئين، و اسید گلیکولیک است.
 • بلئومایسین: متخصص پوست ممکن است به هر یک از زگیل ها یک داروی ضد سرطان به نام بلئومایسین تزریق کند. به هر حال این تزریق ها می تواند عوارض جانبی برای بیمار همچون افتادن ناخن در صورت انجام تزریق در ناحیه انگشتان را به همراه داشته باشد.
 • ایمن درمانی: این روش از سیستم ایمنی بدن خود بیمار برای مبارزه با زگیل استفاده می کند. این روش درمانی معمولاً زمانی استفاده می شود که زگیل ها علیرغم استفاده از سایر روش های درمانی بهبود پیدا نکنند. یک نوع از ایمن درمانی شامل استفاده از مواد شیمیایی مثل دیفن سیپرون (DCP) بر روی زگیل است. به این ترتیب یک واکنش آلرژیک خفیف در اطراف زگیل ایجاد شده و این واکنش می تواند باعث از بین رفتن زگیل شود. در یک نوع دیگر ایمن درمانی از تزریق اینترفرون در زگیل استفاده می شود. این تزریق می تواند باعث تحریک سیستم ایمنی بدن شده و توانایی مبارزه با ویروس را برای سیستم بدن فراهم نماید.

نکاتی برای مدیریت عوارض زگیل

بعضی از انواع زگیل ها را می توان به صورت خانگی درمان کرد. به این ترتیب فرد می تواند از بعضی درمان های خاص بدون نیاز به تجویز پزشک برای رفع مشکل استفاده نماید. به هر حال ممکن است این روش های درمانی برای خلاص شدن از دست زگیل ها کافی باشند، اما همواره ممکن است در این فرآیند خود درمانی انواع دیگر زائده های پوستی با زگیل اشتباه گرفته شوند. در واقع بعضی از انواع سرطان های پوست ظاهری شبیه زگیل دارند. به این ترتیب لازم است در حالت های زیر با متخصص پوست ملاقات شود:

 • ایجاد شک و تردید نسبت به زگیل نبودن زائده پوستی
 • ایجاد زگیل در ناحیه صورت یا اندام تناسلی
 • ایجاد زگیل های متعدد بر روی بدن
 • زگیل هایی که باعث ناراحتی، خارش، سوزش، یا خون ریزی می شوند
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
 • ابتلا به دیابت. در صورت ابتلا به دیابت هیچگاه سعی نکنید زگیل ایجاد شده در ناحیه پا را خود از بین ببرید. در صورتی که برای این کار زگیل را بریده یا پوست را بسوزانید، این شرایط می تواند باعث ایجاد آسیب های ماندگار برای اعصاب در ناحیه پا شود.

پیشگیری

برای جلوگیری از گسترش زگیل، متخصص پوست پیشنهادهای زیر را به شما ارائه می کند:

 • زگیل های خود را نکنید یا خراش ندهید.
 • در حمام های عمومی، اطاق رخت کن و بخش های مختلف استخر از دمپایی استفاده نمایید.
 • به زگیل سایر افراد دست نزنید.
 • زگیل های پا را خشک نگه دارید، زیرا مرطوب شدن زگیل ها می تواند منجر به گسترش آنها شود.

tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *