instagram
telegram
phone

تزریق ژل: راهی برای رفع پیری و اصلاح عیوب چهره با تزریق فیلر

کاااشت-مو
کاشت موی طبیعی سر : هزینه و روش های پیوند مو
۸ مرداد ۱۳۹۴
لاغری موضعی:بهترین راه و روشهای بدون جراحی
۸ مرداد ۱۳۹۴

تزریق ژل: راهی برای رفع پیری و اصلاح عیوب چهره با تزریق فیلر

تزریق ژل راهی برای رفع پیری و اصلاح عیوب چهره با تزریق فیلر
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

فیلرهای پوستی، موادی ژل مانند هستند که زیر پوست تزریق می‌شود تا حجم از دست رفته صورت، چین و چروک ظریف و خطوط صورت بهبود یافته یا خطوط تراز صورت بهتر شوند. با توجه به “جراحی پلاستیک” در بیش از یک میلیون زن و مرد سالانه این روش درمانی جوانسازی صورت را انتخاب می‌کنند، که می‌تواند راهی ارزان برای جوانتر بنظر رسیدن آن هم بدون نیاز به جراحی و دوران نقاهت باشد.

امروزه انواع مختلفی از ژل های تزریقی برای برجسته سازی و فرم دهی صورت وجود دارند که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می باشند و پزشکان زیبایی کلینیک سیب سرخ نیز از آنها برای جوان سازی پوست استفاده می کنند. در روش تزریق ژل در صورت از انواع مختلف ژل به منظور برجسته سازی و فرم دهی اجزای صورت مانند گونه ها، لب، چانه و فک بمنظور افزایش زیبایی و جذابیت چهره واز بین بردن خطوط چین و چروک صورت (خط لبخند ، خط اندوه، گودی زیر چشم)استفاده می شود. برخی از این ژل ها مانند ژل هیالورونیک نه تنها باعث برجسته سازی و فرم دهی عالی به صورت شما می شود بلکه دارای خاصیت منحصربفرد افزایش رطوبت پوست شما نیز می باشد. بطور مثال با تزریق ژل به چانه می توان ، به صورتی متعادل تر دست یافت .

فیلر قابل تزریق چیست؟


فیلر قابل تزریق چیست؟

فیلر قابل تزریق، همانطور که از اسم آن پیداست، مواد پر کننده بافت‌های نرم بدن است که به زیر پوست تزریق می‌شود تا حجم از دست رفته پوست، چین و چروک ظریف و چروک عمیق بهبود یافته و خطوط تراز صورت بهتر شوند. فیلرها محبوبیت روزافزونی دارند بطوریکه تعداد استفاده از این فیلرها اخیراً به یک میلیون بیمار در سال رسیده‌ است. بطور کلی، استفاده از فیلرها روشی ارزان قیمت برای جوانسازی پوست است، بدون انجام جراحی‌های تهاجمی یا دوران نقاهت طولانی مدت. فیلرهای قابل تزریق تشکیل شده از مواد طبیعی یا مصنوعی است، و مستقیماً در یک عمق خاصی از پوست تزریق می‌شود. وقتی به زیر پوست تزریق می‌شوند، در ناحیه تزریق شده پف می‌کنند تا چین و چروک مد نظر از بین برود. در بیشتر موارد فیلرها بین ۶ ماه تا ۲ سال دوام دارند، هرچند نتایج نشان می‌دهد که دوام فیلرها با تکرار دفعات تزریق افزایش می‌یابد. همچنین در بازار چندین نوع فیلر نیمه دائمی وجود دارد، که اثرات این فیلرها تا ۵ سال یا بیشتر باقی می‌ماند، محصولات زیبایی از این دست نام‌های مختلفی دارند، ولی تمامی آنها لزوماً یک فرآیند را دنبال می‌کنند. پس به یاد داشته باشید، اگر در بازار با نام‌هایی همچون “فیلرهای پوستی”، “فیلرهای بافت‌های نرم”، “فیلرهای زیبایی قابل تزریق”، “فیلرهای صورت” یا “فیلرهای چین و چروک” برخورد کردید، همگی این نام‌ها به یک چیز اشاره دارد و آن هم فیلرهای قابل تزریق است. البته نباید فیلرهای قابل تز��یق را با بوتاکس و سایر محصولات سمی عصب‌گرای مشابه اشتباه گرفت. اگرچه بوتاکس نیز باید بصورت تزریقی استفاده شود، ولی از این ماده برای توقف حرکات عضله‌ای که باعث ایجاد یک چروک خاص می‌شود، استفاده می‌کنند. این ماده نمی‌تواند باعث پف کردن پوست شود و تنها کاربرد آنها از بین بردن چروک دینامیک صورت است، آنطور که در سایت muhealth.org می‌خوانیم. در حقیقت، این دو عمل بقدری با هم متفاوت هستند که برخی افراد ترجیح می‌دهند از هر دو درمان استفاده کنند تا بطور حیرت‌انگیزی پوست صورت خود را جوانتر جلوه دهند.

کاربردهای فیلر چیست؟کاربردهای فیلر چیست؟

در درجه اول، از فیلرهای پوستی برای جوانسازی صورت یا تنظیم کردن اندازه و یا شکل ویژگی‌های خاص صورت استفاده می‌شود. فیلرهای پوستی عمدتاً در صورت بکار گرفته می‌شوند ولی می‌توان از آنها در سایر نقاط بدن نیز استفاده کرد.

صورت

صورت

برای درک روش‌های مختلف درمان چروک صورت، باید ابتدا در مورد دو نوع اصلی چین و چروک بدانید: چروک دینامیک و استاتیک. چروک دینامیک آن دسته از چروکی هستند که هنگام نشان دادن حالات چهره ظاهر می‌شوند، همچون خطوط پیشانی و خطوط پنجه‌ کلاغی کنار چشم. اما از طرف دیگر، چروک استاتیک به آن دسته از خطوط صورت می‌گویند که همیشه روی صورت می‌مانند، حتی هنگامی که صورت کاملاً در حالت استراحت است. صورت معمولاً اولین بخش از بدن است که گذر عمر را نشان می‌دهد. فیلرهای قابل تزریق را می‌توان برای برطرف کردن انواع مختلفی از نگرانی‌های مرتبط با پیری صورت استفاده کرد، از جمله:

 • باز کردن خطوط افقی و عمودی روی پیشانی و اطراف چشم‌ها
 • پُر کردن حفره‌های خالی زیر چشم
 • برطرف کردن کیسه‌های گونه‌ای روی بخش بالایی گونه‌ها و زیر چشم‌ها
 • افزایش حجم تو رفتگی‌های بخش زیرین گونه‌ها یا شقیقه‌ها که می‌تواند ناشی از جابجا شدن پدهای چربی از موقعیت خودشان ایجاد شده باشد.
 • بهبود شکل کلی گونه‌ها، بازیابی پُری صورت
 • افزایش حجم و باز کردن خط خنده که از کنار بینی تا کنار دهان ادامه دارد (انباشتگی نازولبیال)
 • پف کردن لب‌های نازک و  باز کردن خطوط عمودی اطراف دهان
 • تنظیم مجدد خطوط منحنی فک
 • شکل دهی مجدد به بینی در عملی که به نام عمل بینی بدون نیاز به جراحی معروف است.
 • برطرف کردن جای زخم ناشی از آکنه یا آبله مرغان

گوش‌ها

اگرچه صورت معمولاً اولین بخش از بدن است که سن واقعی انسان را لو می‌دهد، ولی لاله‌های گوش نیز می‌تواند سن شما را لو دهد. یکی از روش‌هایی که باعث پیری زودرس می‌شود، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است. اگرچه اکثر افراد کرم ضدآفتاب را روی تمام صورت خود می‌مالند، ولی لاله گوش نادیده می‌ماند، که منجر به آسیب رسیدن ناخواسته به گوش‌ها می‌شود. لاله‌های کشیده گوش می‌تواند شما را پیرتر جلوه دهد. با بالا رفتن سن، پوست کولاژن خود را از دست می‌دهد که باعث از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست می‌شود. این از بین رفتن خاصیت کشسانی منجر به کشیدگی لاله‌های گوش می‌شود، مخصوصاً وقتی از گوشواره‌های سنگین و آویزان استفاده کنید. بخاطر عواملی این چنینی، جوانسازی لاله گوش با تزریق فیلر یا لیفت لاله گوش، در حال کسب محبوبیت روزافزون است.

این درمان می‌تواند موارد زیر را ترمیم کند:

 • لاله‌های اندکی پاره شده
 • لاله‌های کشیده ناشی از انداختن گوشواره‌های سنگین
 • از دست دادن حجم لاله‌های گوش

دست‌ها

دست‌ها

دست‌ها بیش از هرجای دیگر بدن، در اثر پیری تغییر می‌کنند. در نتیجه، غالباً دست‌ها سن شما را لو می‌دهد. از دست رفتن کولاژن، حجم و آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید می‌تواند باعث چروکیده شدن و لاغز شدن دست‌ها شود. فیلرهای حاوی محرک پوستی می‌توانند تولید کولاژن را در پوست تحریک کنند و در نتیجه حجم بافت بهبود می‌یابد و نتایج طولانی مدتی به دست می‌دهد. عمل جوانسازی دست با فیلر قابل تزریق در حال کسب محبوبیت روزافزون است و می‌تواند در برطرف کردن چندین مشکل اثربخش باشد. از جمله:

 • خطوط ظریف و چروک عمیق در پشت دست‌ها
 • ظاهر استخوانی و لاغر
 • رگ‌های بیرون زده پشت دست‌ها

بدن

اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از فیلرهای تزریقیدر سایر نقاط بدن را تأیید نکرده است، ولی می‌توان از این فیلرها برای افزایش سایز و پُری سایر نقاط بدن استفاده کرد:

 • سینه‌ها
 • باسن
 • پاها

معمولاً تزریق فیلر به سایر نقاط بدن در ایالات متحده تحت نظر مستقیم پزشک انجام می‌شود.

لابیا

همانند سایر نقاط بدن، لابیای واژن نیز پیر می‌شود. هرچند این بخش خیلی خصوصی از بدن، در دید دیگران نیست، ولی تزریق فیلر به آن بیشتر برای راحتی است. “پف کردن لابیا” یا جوانسازی واژن می‌تواند به هر دو این اهداف دست یابد. با بالا رفتن سن، لابیای ماژور خاصیت کشسانی و رنگ خود را از دست می‌دهد و شروع به چروکیده شدن می‌کند. بخشی از این حالت بخاطر کاهش سطح استروژن در بدن است، که می‌تواند ناشی از چندین عامل باشد از جمله زایمان، یائسگی یا از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن بدن. با نازک شدن لابیا ماژور در طول زمان، لابیای مینور بیشتر به چشم می‌آید. نتیجه نهایی این وضعیت لابیایی صاف و فرورفته است. فارغ از بحث زیبایی شناختی، این تغییرات می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی در این ناحیه شود. لابیا ماژور همچون یک بالشت عمل می‌کند و از دست رفتن سفتی و شکل آن می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی یا درد شود. فیلرهای تزریقی می‌توانند این مشکلات را به شیوه‌های زیر برطرف کنند:

 • کشیدن پوست.
 • کاهش چروک پوست.
 • افزایش حجم لابیا.

هرچند، پف کردن لابیا نیز بعنوان یکی از عمل‌های فیلر تحت نظر مستقیم پزشک انجام می‌شود.

کاندیداهای استفاده از فیلر پوستی


کاندیداهای استفاده از فیلر پوستی

اکثریت افرادی که می‌خواهند از فیلرهای قابل تزریق استفاده کنند، در واقع قصد دارند نشانه‌های پیری زودرس را از بین ببرند. این افراد نمی‌توانند جراحی‌های تهاجمی انجام دهند، وضعیت سلامتی خوبی دارند و همچنین سیگار نمی‌کشند. بیماران معمولاً بیشتر از ۳۵ سال سن دارند ولی جوانان ۲۰ ساله نیز گاهی اوقات برای ترمیم نواقص جزئی یا بهتر کردن ظاهر صورت خود از فیلر استفاده می‌کنند. اگر هر یک از نگرانی‌های زیر را دارید، پس احتمالاً کاندید مناسبی برای فیلر پوستی هستید:

 • خطوط بینی تا دهان یا خطوط خنده عمیق (که به آنها انباشتگی نازولبیال نیز می‌گویند)
 • خطوط پنجه کلاغی کنار چشم‌ها
 • خطوط ماریونت، که از گوشه لب‌ها شروع شده و بطرف پایین به طرف چانه امتداد پیدا میکنند (به این خطوط melomental folds نیز می‌گویند)
 • خطوط پیشانی
 • خطوط سیگار اطراف دهان
 • از دست دادن حجم گونه‌ها
 • لب‌های نازک یا بدشکل
 • بدشکلی‌های خفیف بینی (همچون قوز بینی)
 • چانه عقب نشینی کرده
 • اثرات فرورفته زخم آکنه
 • از دست دادن حجم چربی صورت ناشی از HIV یا ایدز
 • نازک شدن بافت‌های پشت دست با رگ‌های برآمده
 • از دست دادن حجم بافت
 • بهبود خطوط منحنی بدن

متداول‌ترین نوع فیلر موقتی چیست؟


معمولاً فیلرهای تزریقی تأثیر موقتی دارند. موقتی بودن آنها نیز ناشی از آن است که فیلرها متشکل از موادی هستند که به آرامی جذب بدن می‌شوند. اکثریت قریب به اتفاق فیلرهای پوستی مورد تأیید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) در این دسته قرار می‌گیرند، ولی انواع متنوعی از برندها در بازار وجود دارد که می‌توانید از میان آنها انتخاب کنید.

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید (HA) یک ماده طبیعی است که در بدن تقریباً تمام موجودات زنده یافت می‌شود. غلظت بالای هیالورونیک اسید را می‌تواند در بافت‌های همبند نرم بدن یافت و همچون در مایع پیرامون چشم‌ها. همچنین می‌توان در مایعات مفصلی برخی غضروف‌ها نیز این اسید را پیدا کرد. مهمتر از این، حدود نیمی از ذخیره کل این اسید در پوست قرار دارد. در بدن انسان، هیالورنیک اسید همچون شبکه‌ای عمل می‌کند که مواد مغذی بسیار مهم را از جریان خون به سلول‌های پوستی منتقل می‌کند. در نتیجه این زیست سازگاری، می‌توان از این گلیکوز آمینو گلیکان که یک نوع قند طبیعی است، بهترین نوع فیلر تزریقی را ساخت. وقتی این فیلر به حالت ژل به بدن تزریق شود، مواد شیمیایی موجود در آن می‌توانند با آب ترکیب شده و پف کنند، که موجب تأثیر شاداب کننده و پرشدگی می‌شود. این ماده آب را به به نزدیک سطح پوست می‌رساند و به پوست ظاهری شاداب و منعطف می‌بخشد. بطور متوسط این نوع از فیلرها حدود شش تا دوازده ماه دوام دارند، البته برخی برندها را نیز می‌توان یافت که در آزمایشات بالینی تا دو سال دوام داشته‌اند. در برخی موارد، هیالورونیک اسیدی که در فیلرهای قابل تزریق استفاده می‌شود را می‌توان از لحاظ ترکیبات شیمیایی به گونه‌ای تغییر داد که بیشتر در بدن دوام داشته باشد. تعدادی از فیلرهای تزریقی بر پایه هیالورونیک اسید وجود درد که مورد تأیید FDA هسنتد و می‌توانند مشکلات زیبایی افراد را برطرف کنند:

 • ژل تزریقی رستیلین برای چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت، همچون انباشتگی نازولابیال و همچنین برجسته کردن لب‌ها .
 • ژل تزریقی رستیلین ال برای چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت، همچون انباشتگی نازولابیال و همچنین برجسته کردن لب‌ها.
 • نخ‌های از جنس رستیلین برای چروک اطراف دهان و برجسته کردن لب‌ها.
 • لیفت رستیلین با لیدوکاوئین، برای چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت، یا در بیمارانی که حجم از دست رفته ناشی از پیری دارند.
 • هیلافورم (ژل هیلان بی) برای چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.
 • ژل قابل تزریق کپتیک برای تزریق متوسط تا عمیق داخل پوست برای درمان چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.
 • ژوودرم ۲۴HV، ۳۰ و ۳۰ HV برای ترمیم چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.
 • ژوودرم Voluma XC برای برجسته کردن گونه و ترمیم حجم از دست رفته ناشی از پیری در قسمت میانی صورت.
 • ژوودرم Volbella XC برای برجسته کردن لب‌ها و ترمیم چروک اطراف دهان.
 • الوس برای ترمیم چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.
 • نخ پریول برای ترمیم چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.
 • بلوترو بالانس برای باز کردن چین و چروک و خطوط صورت، مخصوصاً اطراف بینی و دهان.
 • پرلین برای درمان چین و چروک و خطوط متوسط تا عمیق صورت.

چندین فیلر قابل تزریق دائمی یا نیمه دائمی نیز در بازار وجود دارد. همه این فیلرها مزایای موقتی یکسانی بعنوان حجم دهنده بافت‌های نرم دارد، همراه با این مزیت اضافی که نتایج آن بطرز چشمگیری دوام بیشتری دارد.

مراحل تزریق فیلرهای پوستی چیست؟


عمل تزریق فیلرهای پوستی شامل اقدامات زیر می‌شود.

مرحله اول: ارزیابی و نقشه برداری از صورت

اگر بخواهید از حجم‌دهنده‌های بافت‌های نرم بصورت بسته بندی شده استفاده کنید، جراح پلاستیک یا پرستار آموزش دیده وی، ظاهر صورت و حجم آن را ارزیابی کرده و آن نواحی از صورت را که نیاز به برجسته شدن دارند معاینه می‌کند. نقاط استراتژیک در صورت شما ممکن است بعنوان محل‌های تزریق فیلر علامت گذاری شود. همچنین ممکن است از نواحی تزریق عکسبرداری شود.

مرحله دوم: پاکسازی و بیحسی

محل‌های تزریق با یک عامل آنتی باکتریال نظافت می‌شود. برای کم کردن درد در محل ترزریق، شاید از یک دستگاه بسیار سرد برای آرام کردن پوست و پماد بیحس کننده برای بیحس کردن موضعی محل تزریق استفاده کنند. اگرچه کاملاً بدون درد نیست ولی می‌توان درد تزریق را تحمل کرد.

مرحله سوم: تزریق

تزریق در هر ناحیه تنها چند لحظه طول می‌کشد. پروسه تزریق، ماساژ و ارزیابی انجام می‌شود و در صورت نیاز فیلر اضافی نیز تزریق می‌شود. بسته به تعداد نواحی تحت درمان، پروسه کلی می‌تواند حداقل از ۱۵ دقیقه تا حداکثر ۱ ساعت طول بکشد.

مرحله چهارم: پاک کردن و ریکاوری

وقتی که پزشک به نتایج ظاهر رضایت بخشی رسید، تمام علامت گذاری‌ها پاک می‌شود. همچنین احتمالاً از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم و تسکین ناراحتی استفاده شود. اگرچه ناحیه ممورد تزریق ممکن است برای یک الی دو روز حساس باشد ولی بقدری دردناک نخواهد بود که نیاز به مصرف دارو باشد.

 سوالات متداول در مورد تزریق فیلر

آیا تزریق فیلر می‌تواند دائمی باشد؟

چندین فیلر قابل تزریق دائمی یا نیمه دائمی نیز در بازار وجود دارد. همه این فیلرها مزایای موقتی یکسانی بعنوان حجم دهنده بافت‌های نرم دارد، همراه با این مزیت اضافی که نتایج آن بطرز چشمگیری دوام بیشتری دارد.

آیا تزریق فیلر بیخطر است؟

بطور کلی، فیلرهای تزریقی امروزی خطری ندارند. هرچند، زنان باردار و مادران شیرده برای انجام تزریق باید تا پایان این دوره صبر کنند. البته این تنها محض اطمینان خاطر است. همچنین، بیمارانی که همچنان از مشکل آکنه رنج می‌برند باید ابتدا این مشکل را درمان کنند. بیماری‌های پوستی همچون آکنه احتمال بروز عفونت پس تزریق را افزایش می‌دهند.

معمولاً تزریق فیلرهای پوستی چقدر طول می‌کشد؟

چارچوب زمانی درمان به دو عامل بستگی دارد: هدف شما از تزریق و نوع فیلر مصرفی. در اکثر عمل‌ها، تزریق واقعی ده الی بیست و پنج دقیقه طول می‌کشد، در صورت لزوم با چند جلسه تکمیلی دیگر در چند ماه بعد از تزریق. البته این زمان، به جز زمان مورد نیاز برای جلسات مشاوره با پزشک است که باید پیش از آغاز هر نوع درمانی انجام شود. بسیار مهم است که با پزشک خود در مورد سابقه پزشکی خود و هر نوع بیماری احتمالی با پزشک مشورت کنید. مخصوصاً اگر باردار یا شیرده هستید یا اگر سابقه اسکار‌های شدید پوستی یا اختلالات تغییر رنگ پوست داشته‌اید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون یا درمان‌هایی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند با پزشک خود صحبت کنید.

آیا تزریق دردناک است؟

در بیشتر فیلرهای پوستی، پزشک از سرنگ‌های بسیار کوچکی استفاده می‌کند و در نتیجه شما تنها احساس نیشگون‌های بسیار ریزی را خواهید داشت. اکثر موارد تزریق کاملاً بدون درد است. خیلی از فیلرهای تزریقی شامل لدوکائین نیز هستند، که یک بیحس کننده است، و به بیحس کردن ناحیه تزریق کمک می‌کند. برخی پزشکان حتی پیش از تزریق از پمادهای بیحسی موضعی نیز در سرتاسر ناحیه تزریق استفاده می‌کنند، تا هرگونه احساس محتمل ناراحتی را کاهش دهند. در بعضی موارد احتمالاً از کمپرس یخ نیز برای راحتی بیشتر و کاهش تورم بلافاصله پس از تزریق استفاده می‌شود.

نتایج این تزریق را چه زمانی می‌توان دید؟

در چند روز اول، صورت شما به آرامی به وضعیت نهایی خود می‌رسد و به فیلرهای تزریقی فرصت می‌دهد تا بیشتر خود را نشان دهند. در اکثر مواقع نتایج نهایی پس از چند روز اول قابل مشاهده خواهد بود. در موارد نادر ممکن است دو طرف صورت با هم برابر نباشند. ممکن است به چند جلسه تکمیلی برای تزریق مجدد نیاز باشد تا هرگونه عدم برابری در صورت از بین بود، ولی پیش از آن یک جلسه مشاوره با پزشک نیاز خواهد بود تا علت دقیق ظاهر نامتعادل صورت معاینه و بررسی شود. هنگامی که نتایج نهایی مشخص شوند، اکثریت قریب به اتفاق بیماران از نتایج حاصله رضایت خواهند داشت.

نتایج این عمل چقدر دوام دارد؟

بدن بصورت طبیعی جذب این محلول‌های تزریقی را حدوداً پس از سه الی دوازده ماه پس از تزریق آغاز می‌کند، این زمان به نوع خاص فیلری که شما و پزشکتان انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. این یک پروسه کاملاً طبیعی است و برای شما مشخص می‌کند که چه زمانی باید برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کنید.

فیلرها چقدر هزینه دارند؟

هزینه نهایی فیلرهای قابل تزریق بر اساس نوع فیلر تزریقی و احتیاجات شما و توسط دکتر تعیین می‌شود. این عوامل باعث می‌شود تخمین قیمت دقیق سخت باشد.

پس از تزریق فیلر، چه زمانی می‌توان آرایش کرد؟

آرایش را می‌توان فردای روز تزریق انجام داد.

چقدر پس از تزریق نمی‌توان روی صورت خوابید؟

پس از گذشت یک روز از تزریق، می‌توانید بصورت طبیعی بخوابید.
tamas++-new

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *